K. Ž. | 23. 5. 2024, 19:45
Temna plat turizma, s katero se sooča tudi naš Bled
Turisti ne prinašajo le denarja, ampak tudi veliko odpadkov.
Javni zavod Turizem Bled je izvedel anketo, ki je potrdila, da turizem nima le veliko prednosti, ampak tudi precej slabosti. Veliko težavo na Bledu predstavljajo prav odpadki. Po poročanju Dnevnika, se v času turistične sezone tudi na Bledu soočajo s prekomernimi odpadki. "Zanimive stvari se nam dogajajo, saj živimo v svetu globalizacije, turbo turizma. Posledice so hrup, odpadki, investitorji, ki ne poznajo meja," je dejal Peter Torkan, župan občine Gorje, ki je ena od dveh občin, ki sta kot prvi certificirani zero waste občini v Sloveniji. Druga občina s tem nazivom je Bled.
Zaradi težave so se povezali z občino Bled in Infrastrukturo Bled, ki skrbi za komunalne storitve v obeh občinah, saj so ob velikem številu dnevnih obiskovalcev ter ob porastu števila sob in apartmajev v koših ter okolju začeli opažati več smeti iz trgovin, ki vsak dan nahranijo več 10.000 ljudi.
Številke so enormne razsežnosti, okoli Blejskega jezera tako dnevno naberejo od sedem do deset kubičnih metrov odpadkov, veliko teh pa je embalaža iz restavracij s hitro hrano. Obenem so izpostavili, da se spreminja tudi nastanitvena dinamika, saj se povečuje število zasebnih prenočišč ter apartmajev.
Za Dnevnik je Ana Golja, vodja zero waste turizma pri Ekologih brez meja, dejala, da pri delu z organizatorji dogodkov zaznavajo veliko biorazgradljivih materialov, ki jih komunale zaradi težav z razgradljivostjo velikokrat zavračajo. Pri tem je še izpostavila, da Ekologi zagovarjajo ponovno uporabo materiala.
Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del