P. F. | 8. 10. 2023, 08:00

Se zaradi smutijev res redimo? Poglejte, na kaj morate paziti, da ne izgubite vitke postave

Profimedia

Smutiji veljajo za zdrav obrok, ki ga zaužijemo, kadar se želimo počutiti dobro, vendar pa niso najboljša izbira, če si hkrati prizadevamo za vitkejšo linijo in želimo izgubiti odvečne kilograme. Kako je to mogoče?

Smutiji so polni sadja in zelenjave, zato lahko hitro mislimo, da nas bodo napolnili z vitamini in nam pomagali ohranjati fit postavo. Vendar pa vsebujejo poleg vitaminov in mineralov, ki so seveda odlični za naše telo, tudi visoko vrednost kalorij. Celo zeleni smutiji lahko privedejo do hitrega nabiranja kilogramov, če ne pazimo, katere sestavine uporabimo, zato strokovnjaki opozarjajo, naj v enem smutiju uporabimo največ dve vrsti sadja ali zelenjave.

So smutiji res zdravi?

Smutiji predstavljajo dobro ideje za zajtrk, če vsebujejo pravo razmerje proteinov, ogljikovih hidratov in zdravih maščob. Dobra novica je, da v nasprotju s sokovi za smutije ne velja, da sadje in zelenjava pri miksanju izgubijo vlaknine, zato nas tudi nasitijo. Toda če vanje vlijemo preveč medu, sirupa, sokov ali drugih sladkih stvari, nam bodo hitro dvignili raven sladkorja v telesu, prav tako hitro pa bo učinek sladkorja popustil in kmalu bomo spet lačni. Nutricionisti zato svetujejo, da zmanjšamo vnos sladkorja in povečamo količino proteinov - priporočena vrednost je od 20 do 30 gramov proteinov na vsak obrok. Največ proteinov vsebujejo avokado, kivi, marelica, gozdni sadeži, banane in pomaranče.

Strokovnjaki so mnenja, da je smuti bolje jesti na žlico, kot ga piti iz kozarca.

Strokovnjaki so mnenja, da je smuti bolje jesti na žlico, kot ga piti iz kozarca.

Profimedia

Kako se izognemo sladkorju?

Pazljivi moramo biti pri vrsti tekočine, s katero želimo ustvariti gladko maso. Sadni sokovi so nasičeni s sladkorjem, primanjkuje pa jim proteinov in maščobe. Namesto sokov priporočajo uporabo nizko kaloričnega kravjega ali rastlinskega mleka, saj mleko vsebuje več proteinov in zdravih maščob, kar vas bo tudi nasitilo za dlje časa. Predvsem v rastlinskem mleku najdemo poleg zdravih maščob dodatne vitamine in minerale, za še večji vnos zdravih maščob pa lahko posežemo po chia ali lanenih semenih, ki so dobra za prebavo. Priporočljiv je tudi grški jogurt z dvema odstotkoma maščobe, saj zapolni pomanjkanje proteinov in zdravih maščob. Prevelikemu zaužitju sladkorja se lahko izognemo tudi z izbiro sadja, ki že samo po sebi ni preveč bogato s to nezdravo in redilno sestavino. Sem spadajo gozdni sadeži, kivi, limone, avokado, pomaranče in breskve. 

Zakaj smutijev ni priporočljivo piti?

Strokovnjaki menijo, da je smuti bolje jesti z žlico, kot ga piti iz kozarca, saj bomo tako pretentali naše telo - kadar hrano prežvečimo in nato pogoltnemo, ima telo občutek, da je sito dlje časa. Ne obstaja nobene znanstvene podlage za mišljenje, da se zmiksana hrana lažje absorbira v telo, ravno obratno, po telesu se premika hitreje, kar pomeni, da se absorbira manj hranil, kot če bi isto hrano prežvečili in pojedli. Vsekakor pa so smutiji zdrav način za vnos sadja in zelenjave, ki je drugače ne bi pojedli, v telo. Če smutiju dodamo zelenje, si s tem zagotovimo primerno dozo vitaminov A in K, pa tudi vlaknin. Zmrznjena cvetača, sladki krompir in bučke so prav tako dobra izbira, med začimbami pa lahko posežete po kurkumi, matcha prahu in cimetu. 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol