D. D. | 8. 7. 2023, 19:01

Se je treba po plavanju v morju res takoj oprhati? ( je morska voda sploh dobra za kožo?)

Profimedia

Po čudovitem dnevu na plaži zlahka pozabimo na prhanje po plavanju v morju, vendar strokovnjaki menijo, da bi morali o tem premisliti. 

Saj poznate tisti prijeten občutek slanosti in svežine, ki ga dobite po kopanju v morju? Če ste mislili, da se vam po tem ni treba prhati, ste se motili. Nedavna študija, ki jo je opravil Environmental Research, je namreč pokazala, da se je na koži udeležencev po kopanju za 70 % povečalo število genov, odpornih proti antibiotikom. "Rezultati študije potrjujejo epidemiološka opažanja o povečanem tveganju za okužbe kože po plavanju v oceanu. Za zmanjšanje možnosti okužbe je priporočljivo čiščenje kože takoj po rekreacijskih dejavnostih v oceanu," je zapisano v študiji.

Se po kopanju v morju radi oprhate?

Se po kopanju v morju radi oprhate?

Profimedia

Dermatolog Dr. Deshan Sebaratnam meni, da lahko odpadne vode vsebujejo antibiotike ali bakterije, odporne na antibiotike, ki končajo v morju. Če plavamo v tem morju, obstaja verjetnost, da se bomo okužili z bakterijo, ki je odporna na standardne antibiotike, meni strokovnjak. Zato Dr. Sebaratnam priporoča, da se po plavanju oprhate s sladko vodo, pri čemer pa uporaba mila sploh ni nujno potrebna. "Milo lahko pomaga odstraniti večje število mikrobov s kože, vendar pa se ne znebi vseh mikrobov," Body and Soul povzema besede strokovnjaka.

Če prej omenjeni dermatolog svetuje, da se po kopanju v morju oprhamo, pa spet drugi mirijo, da to ni potrebno, oziroma trdijo, da ima slana voda na našo kožo lahko celo blagodejne učinke. V katerih primerih lahko sol na koži pomaga?

Plavanje v morju ima na kožo lahko zelo blagodejne učinke, menijo nekateri strokovnjaki.

Plavanje v morju ima na kožo lahko zelo blagodejne učinke, menijo nekateri strokovnjaki.

Profimedia

Naravni piling

Vemo, da je morska voda odlično sredstvo za piling celega telesa, saj odstranjuje mrtve celice z zgornje plasti kože in tako poskrbi, da je koža mehka, sijoča in pripravljena za nadaljnjo nego.  

Lajšanje alergijskih reakcij

Morska voda zmanjša prisotnost imunoglobulina E, ki povzroča alergijske reakcije, upočasni ali zaustavi pa tudi reakcijo kože na prisotnost nekaterih drugih snovi, ki povzročajo alergije, navajajo tuji mediji.

Pozitiven vpliv na kožo, prizadeto z ekcemom

Ekcem je alergijsko vnetje kože, ki se najpogosteje kaže kot razpokana, suha in srbeča koža. Študija iz leta 2016 je pokazala, da ima lahko morska voda pozitiven vpliv tudi na tako kožo. Kot navaja Medical News Today ima morska voda blagodejni učinek na kožo zato, ker je obogatena z minerali, kot so: kalcij, magnezij, cink, selen in krom.     

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol