N. V. | 29. 4. 2023, 06:00
Sanjska služba? Živeli bi na najbolj oddaljenem otoku na svetu – sami, obdani s čudovito naravo (a brez sveže hrane)
Otok nima stalnih prebivalcev, na njem bi morali živeti 13 mesecev.
Britanska skupina za preučevanje divjih živali išče osebo, ki bo 13 mesecev delala na otoku Gough, enem od najbolj oddaljenih otokov na svetu, ki nima stalnih prebivalcev. Otok je od afriške celine oddaljen 2400 kilometrov in ker na otoku ni letališča, je edina pot do Gougha sedem dni trajajoča plovba.
Delovni pogoji
Raziskovalec bo moral na otoku spremljati gibanje različnih ogroženih ptic in njihovih plenilcev. Delo vključuje spremljanje morskih ptic, kar lahko traja ves dan, kandidat pa se bo moral dobro prilagoditi okolju na oddaljenem subantarktičnem okolju.
This week’s #IslandOfTheWeek is Gough Island, in the Tristan archipelago. Uninhabited except for a South African weather station, it is home to important colonies of northern rockhopper penguins and albatross. It forms a UNESCO World Heritage site alongside Inaccessible Island 🇹🇦 pic.twitter.com/AJBffwuDi3
— FOTBOT (@BritishOverseas) October 11, 2022
Za začetek, njegova prehrana bo posebna. Sveže sadje in zelenjava predstavljata preveliko tveganje za biološko varnost, zato zamrznjeno hrano v dva velika zamrzovalnika dostavijo le enkrat letno.
Kandidati morajo imeti znanstveno izobrazbo oziroma primerljive izkušnje, znati morajo tudi "ravnati z divjimi pticami in ostalimi živalmi na terenu", piše v oglasu za delo.
Plača? Med 28 tisoč in 30 tisoč evrov.
Na otoku je zagotovljena internetna povezava, potencialni raziskovalci pa se lahko prijavijo do nedelje. A pozor: življenje na otoku ni tako enostavno, opozarjata trenutni prebivalki otoka, saj se je treba prilagoditi zahtevnim vremenskim razmeram z obilico dežja in močnim vetrom ter pomanjkanju sveže hrane.
Izkušnje raziskovalcev, ki so že bili na otoku
Na otoku sta trenutno Rebekah Goodwill in Lucy Dorman, ki lahko poleg še petih zaposlenih in petih milijonov ptic otoku rečeta dom. Dvojica dela za enega od društev za varstvo ptic, pred tem pa sta delali že na Antarktiki in Škotskem. Goodwillovi so se septembra izteče delovna pogodba, zato društvo išče novega terenskega delavca.
"Najbolj pogrešam hrustljav korenček ali pa košček jabolka. Samo nekaj hrustljavosti, ostalega ne pogrešam veliko," za BBC pravi Dormanova, ki pa na osamljenem otoku še ostaja.
Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere