L. PA. | 17. 1. 2024, 06:00

Temna zgodovina čudesa, nad katerim so navdušeni obiskovalci po svetu: v ozadju je ...

Profimedia

Občudovani spomenik naj v resnici ne bi nastal iz ljubezni, temveč zaradi občutka krivde. 

Družbena omrežja rada romantizirajo dejanja moških iz preteklosti, češ "v petdesetih so moški še znali biti džentelmeni," ignorirajoč dejstvo, da ženske tedaj niso imele skoraj nobenih pravic in da je bila njihova dolžnost, da strežejo svojim moškim, ti pa jim v zameno kdaj odprejo vrata. Ali pa: "včasih so moški ženskam gradili hiše in palače, danes pa so samo muhasti."

Ena takšnih palač naj bi bila tudi eno od modernih sedmih čudes sveta, indijski mavzolej Tadž Mahal v mestu Agra, ki je marsikomu še vedno znan kot "darilo ljubezni". Šlo naj bi namreč za posmrtno darilo neutolažljivega šaha Džahana svoji največji ljubezni, tretji ženi Mumtaz Mahal, ki je umrla pri porodu njunega štirinajstega otroka.

Mavzolej Tadž Mahal se uvršča med svetovna čudesa.

Mavzolej Tadž Mahal se uvršča med svetovna čudesa.

Profimedia

Ljubezenska zgodba med šahom in perzijsko princeso Mumtaz Mahal je pogosto opisana kot usodna: Džahan je Mumtaz prvič opazil na bazarju v Agri, kjer je prodajala svilo in perle. Mladi princ se je na prvi pogled noro zaljubil v perzijsko aristokratko in jo snubil pet let, dokler se nista leta 1612 končno poročila, poroča blog Alexander Roberts.

Mumtaz je sicer veljala predvsem za lepotni ideal tistega časa, vendar zgodovinarji poudarjajo, da je bila tudi izjemno ambiciozna, politično izobražena, odlična igralka šaha in da je mladega šaha spremljala celo na bojiščih.

Šahu je rodila štirinajst otrok, a se je pri zadnjem zapletlo in zaradi poporodnih težav je nekaj dni pozneje umrla, neutolažljivi Džahan pa je sklical obrtnike iz vse dežele, da bi njegovi ljubljeni postavili najlepši spomenik, kar jih je kdaj bilo.

Toda na zgodbo lahko pogledamo tudi s popolnoma druge plati, je te dni opozorila TikTokerka @animassra. "Moški, ki je postavil spomenik Tadž Mahal, je svojo ženo oplojeval do smrti," je bila neizprosna. "Dobesedno je zakrivil njeno smrt. Govorili so mu namreč, naj nima več otrok z njo, ker verjetno ne bo preživela, a ni poslušal nikogar – in res je Mumtaz umrla na porodu."

Spomenik Tadž Mahal tako po mnenju nekaterih ni nastal iz ljubezni, temveč zaradi šahovega občutka krivde.

@animasrra Have you heard of a better love story? I know I haven’t.. #tajmahal #india #romance #truelove ♬ Mastermind - Taylor Swift

To pa še ni vse. "Ko je Mumtaz umrla, je šah dobesedno zadolžil kraljestvo, da bi zgradil Tadž Mahal. In ko ga je zgradil, se je znebil vseh arhitektov in oblikovalcev, ki so pri njem sodelovali, da nihče ne bi mogel nikoli ustvariti kopije. Tistim, ki so fizično gradili mavzolej, pa je dal odsekati roke, glave ali palce, da ne bi mogli poustvariti njegovih detajlov."

Čez nekaj let naj bi si vladar, ki se je po smrti najljubše žene še nekajkrat poročil, zaželel še en Tadž Mahal nasproti originalnega kot grobnico zase, a tokrat v črni barvi. Obe grobnici bi bili povezani s srebrnim mostom. A ker se eden njegovih sinov, Aurangzeb, ni strinjal z idejo, je očeta zaprl v temnico in obglavil enega svojih bratov, ki je bil šahov najljubši sin.

Ko je šah to izvedel, se mu je zmešalo; v norosti je tudi umrl in danes je pokopan v Tadž Mahalu skupaj z Mumtaz Mahal.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord