A. B. | 3. 4. 2022, 08:00

Jagode kar v dnevni sobi? Žal vam bo, če ne boste tega poskusili tudi vi

Profimedia

Pomlad se prebuja, kaj pa jagode? Pokukajte po nasvetih, kako jagodke vzgojiti kar doma. 

Gojenje jagod v zaprtih prostorih vam omogoča nadzor nad vsemi dejavniki, nad katerimi na zunanjem vrstu sicer nimamo vpliva. Naša bralka svoje jagode goji kar v domačem lončku, zato nam je zaupala, kako se lahko tega lotimo tudi mi. 

Katere jagode izbrati?

"Obstaja več različnih sort sobnih jagod - junijske, ki cvetijo le v juliju in vedno rodne, ki obrodijo dvakrat na leto, a če jim zagotovite dobro okolje, lahko obrodijo tudi večkrat," nam je zaupala. Odlična sorta za gojenje v notranjosti je alpska ali gozdna jagoda, ki ne potrebuje velikega lončka. To najraje goji tudi naša bralka. 

"Svetujem vam, da semena za dva do štiri tedne zamrznete. S tem boste pospešili proces kalitve, jagodke pa bodo med rastjem zares čudovite." 

Zaupala nam je, da sama sadike mnogokrat kupi v vrtnih centrih, poskusila pa jih je vzgojiti tudi popolnoma sama. "Z gojenjem jagod lahko začnete tudi v obliki semen, seveda, a bo predvsem zaradi kalitve morda trajalo nekoliko dlje." 

Kako gojiti jagode v lončku 

Jagodke lahko gojimo v lončkih - ali so mali ali veliki je odvisno od sadike ali količine semen. Njihov koreninski sistem je dokaj plitek, zato jih lahko posadite v skoraj vsak lonček. Potrebujete le primerno zemljo, vodo in svetlobo.

Gozna jagoda naše bralke.

Gozna jagoda naše bralke.

Osebni arhiv naše bralke

"Jagodke same po sebi zares niso zahtevne - potrebujejo nekje 4-6 ur sonca dnevno, če ga toliko v dnevu ne uspejo dobiti, jih ob večerih osvetlimo s kakšno namizno svetilko in jih s tem tudi malo segrejemo." 


Opozorila nas je, da njihova siceršnja nezahtevnost ne pomeni, da jih samo zalivamo in jim namenimo kak sončni žarek. Jagode namreč zahtevajo primerno raven pH zemlje, ki se mora gibati med 5,6 in 6,3. "To pomeni, da jih je tu in tam dobro tudi pognojiti." Svetuje nam nakup gnojil bogatih s kalijem, pri tem pa dodaja: "dokler ne zacvetijo, jih sama gnojim enkrat mesečno, ko pa začnejo cveteti priporočam, da jih gnojite vsakih 10 dni, ker jim boste s tem zares ponudili bogato prst." 

Pred sajenjem rastlino odstranite iz lončka in obrežite vse stare ali odmrle liste. Korenine namočite v vodo za eno uro, nato pa jagode presadite v svežo, bogato prst. 

Kljub veliko nasvetom na spletu pa nam je ob koncu bralka še svetovala: "prisluhnite svoji jagodi in preverjajte kdaj potrebuje vodo. Ko boste našli skupen ritem, vas bodo razveselili ne le cvetovi, temveč tudi sladki plodovi." 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol