13. 10. 2014, 10:02 | Vir: Liza

Spoznajte skupino Shamballa, ki z igranjem manter spodbujajo vrnitev k sebi

Goran Antley, Aljaž Munda

Po pripovedovanju treh članov skupine Shamballa: Mateja Periha - Jagata, Tima Zupančiča in Roka Gršiča se jih igranje manter, čeprav so zbrani iz različnih vetrov, vsakogar dotakne na svoj način. Poslušalcem pa se lahko zgodi, da jim ob zabavi, sprostitvi in urbanem mantranju pomagajo nazaj k njim samim.

Matej: "Mantra izhaja iz staroindijskega sanskrtskega jezika; man pomeni um, tra pa pomeni projekcijo ali orodje uma. Mantre so kanalizirali starodavni misleci, modreci, s tem, da jih je včasih lahko uporabljal le ozek krog ljudi, saj gre za besede moči, ki bi jih kdo lahko izrabil. Vsaka mantra ima svoj namen, kliče določeno energijo v tvoje življenje, hkrati ob čantanju (ponavljanju mantre) pa prelisičiš svoj um in s tem usmeriš energijo v določeno smer.

Glede na to, da smo hoteli združiti različne svetove, smo rekli: "Dajmo besede moči zapakirati v pop-rok in ljudje, ki poslušajo pop in rok, bodo začeli poslušati tudi to glasbo. Pritegnila jih bo že sama glasba, obenem pa bo do njih tudi prišla beseda moči, ki je zapakirana v glasbi. In če mi izvajamo to glasbo, tudi ljudje zraven pojejo, s čimer skupaj 'downloadamo' te programe. Imam izkušnje, da tudi če ljudje ne razumejo, kaj natančno pojejo, že sama vibracija teh besed naredi energetsko polje.

Zanimivo je, da po dvournem koncertu ljudje, ki pridejo iz različnih vetrov, na koncu delujejo srečni, se objemajo in govorijo še nekaj časa: "Kako dobro je bilo na koncertu Shamballe." Pomeni, da se jim na koncertu nekaj zgodi, jih nekaj premakne. To je naše bistvo, s katerim želimo razbijati meje in se približati čim večjemu številu poslušalcev."

Kaj glasbena skupina Shamballa obljublja?

Matej: Shamballa ne obljublja ničesar, lahko pa prispeva k vrnitvi k sebi in naravi. Menim, da so ljudje v teh časih precej zablodili in iščejo zunanje potrditve, pozabili pa so na sebe in naravo. Tako nimamo stika s sabo, z mantrami, se pravi z glasbo, pa lahko ponovno stopimo v stik s sabo, kar je osnovni namen skupine Shamballa. Sicer pa je po izročilu Shamballa mesto na območju puščave Gobi, obljubljena dežela, ki se je zaradi zunanjih vplivov dvignila na višje nivoje, s katerih nam pomaga. Naša skupina želi združevati različne svetove, glede na to, da ogromno ljudi išče duhovne skupine, pa je vse skupaj postalo izredno komercialno, zaradi česa je težko ločiti seme od plevela.

Iz kakšnih glasbenih izkušenj izhajate člani skupine?

Matej: Včasih smo bili v rokerskih vodah, pravzaprav smo šli skozi različna življenjska obdobja.

Rok: V duši smo še vedno rokerji. Pravzaprav ostajamo zvesti rokenrolu, le sporočila so malo drugačna oziroma drugače zapakirana.

Tim: Tudi mi v skupini smo različni, vsak od nas je iz drugih vod. Matej je prišel z idejo o mantri, Rok je čisti roker, jaz sem bolj baladni človek, tako je v skupino vsak prinesel svoje.

Kako to, da ste preskočili na mantre?

Matej: Preskok je v glavi. Že 20 let delam na sebi, meditiram, zaradi česa sem se tudi spreminjal; določena glasba mi ni več simpatična, z nekaterimi ljudmi se več ne družim, določene zgodbe so odpadle ...

Spremembe se začnejo dogajati znotraj, a se sčasoma začnejo kazati tudi navzven. Dolgo sem prakticiral meditacije indijskega duhovnega učitelja Ošoja, ki je ugotovil, da zahod zaradi načina življenja potrebuje dinamične meditacije, kar pomeni, da se človek med meditiranjem lahko tudi dere in preklinja. Naenkrat sem dobil idejo, da ustanovim glasbeno meditacijsko skupino. Potem sem leta 2008 povabil še kolega, sčasoma je skupina izgubila pomen in leta 2011 razpadla.

Med tem časom nas je na Pašmanu med nastopom opazil Rok in tudi poiskal stik z mano. Ker je takratna Shamballa še delovala, iz tega ni bilo nič, ko pa je prva zasedba razpadla, sem se odločil, da grem naprej sam. Kmalu zatem sem dobil elektronsko pošto od Roka, ki me je spraševal, ali potrebujem kitarista. Dobila sva se na vaji in zelo uživala, saj sva začutila energijo. Naslednji dan mi je Rok poslal sporočilo: "Po dolgem času ponovno dobra vaja." V meni se je poleg meditacije prebudila rokenrol duša, drznost, ki je ima Rok veliko, in začelo se je obdobje nove Shamballe.

Tim, kako ste vi našli pot do skupine?

Tim: Na dogodku, kjer sem sodeloval z eno pevko, je nastopila tudi skupina Shamballa. Po nastopu sva se pogovarjala z Matejem, ki me je povabil, da igram z njimi. Takrat smo improvizirali in bilo mi je zanimivo, nekaj novega. Pritegnilo me je to, da se dela kakovostna glasba, saj sem prej v različnih skupinah stalno igral eno in isto. Dobro je tudi, ker nismo vezani na žanr, kot recimo rokenrol skupina, ki igra le rok. Igramo glasbo v različnih žanrih, pa tudi vsak lahko doda kaj svojega, tako se ne ponavljamo, temveč se dopolnjujemo, kar je zelo zanimivo.

Rok, kaj vi zase najdete v tej glasbi?

Rok: Ko sem na Pašmanu poslušal Shamballo, sem doživel blokado. Melodije pa so mi ostale in se odvijale v meni. Prek tega sem v sebi začel prepoznavati dele sebe, ki jih prej nisem videl. Glasba mi je le prišla do živega. Določene stvari v meni so se odprle, kar se mi je zdel zadosten razlog, da se ponovno začnem ukvarjati z glasbo. Priznam, da takrat teh zadev vsebinsko niti nisem poznal, pa me je vseeno pritegnilo.

Sta zaradi glasbe začela tudi meditirati?

Tim: Osebno se v tem še nisem našel, tako da bi se sam usedel in meditiral, prija pa mi, če smo skupaj na kakšnem dogodku, ko začutim energijo in se malo posvetim samemu sebi.

Rok: Meditiram v naravi med tekom in v hribih.

Zakaj ste poiskali še druge glasbenike, da na zgoščenki Shamballa pojejo vaše mandale?

Rok: Še pred Shamballo sem si želel posneti ploščo, kjer bi k sodelovanju povabil prepoznavna imena. Tudi ko sem kakšno skladbo naredil, se mi je kar zdelo, da se ujema z določenim vokalom. Ko smo začeli igrati skupaj, sem ponovno pomisli, da bi bilo dobro narediti nekaj v tej smeri. Izhajajoč iz lastne izkušnje, da se nečemu, česar ne poznamo, umaknemo, ker se tega bojimo, se mi je zdelo, da je to most ravno do tistih, ki bi imeli že vnaprej odpor do tovrstne glasbe. Imel pa sem tudi skladbe, ki so same po sebi klicale določene izvajalce.

To pomeni, da si želite, da vas poslušajo tudi ljudje, ki recimo sploh ne meditirajo?

Matej: Gre se za združitev vzhoda in zahoda, se pravi, da težimo k urbanemu mantranju. Smo pa, ko smo k sodelovanju začeli vabiti naše prepoznavne rokerje, recimo Tomija Megliča, Tinkaro Kovač, Neisho ..., ugotovili, da se vsak zase že ukvarja z nečim za svojo dušo. Vsak človek ima svoj sistem, da pride do sebe, svojega notranjega miru. Tem pevcem smo zelo hvaležni, da so se odzvali našemu povabilu, saj se ravno z njihovo pomočjo približujemo širšemu krogu ljudi. Smo pa tudi edina skupina, ki je zbrala rokerje iz države, da pojejo mantre.

Rok: Ko smo skladbo naredili, je skladba poklicala izvajalce in je enostavno steklo.

Več o delovanju skupine Shamballa na: www.shamballa.si

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol