Uredništvo | 7. 11. 2023, 08:00
Nina Osenar iskreno o odtegnitveni krizi: " Videla sem se, kako ležim v kadi s prerezanim vratom, vsa okrvavljena"
Nina Osenar Kontrec je odkrito spregovorila o peklu, skozi katerega je šla po prenehanju jemanja antidepresivov.
V Sloveniji se veliko posameznikov sooča z depresijo in tesnobo, zaradi česar jim zdravniki pogosto predpisujejo antidepresive. Poraba antidepresivov narašča, zdravniki pa jih po poročanju Tednika ne predpisujejo zgolj za zdravljenje depresije, ampak za vrsto drugih težav, kot so panični napadi in celo migrene. A čeprav velja prepričanje, da antidepresivi ne povzročajo odvisnosti, pričevanje televizijske voditeljice Nine Osenar Kontrec dokazuje drugače.
"Meni se je takrat vse sesulo, ko sem prenehala jemati antidepresive, je trajalo približno sedem dni, da se je ta odtegnitev zagnala v vsej svoji šokantni krvoločnosti," je začela Osenarjeva. Kot je dejala, se je njena trnova pot začela, ko je rodila sina, saj se je nenadoma začela soočati s hudo utrujenostjo, ki ji je popolnoma ohromila telo. Sprva je svojo nespečnost zdravila s pomirjevali, zdravljenje je potekalo pet let, prekinitev pa ni imela hujših posledic. Ker zdravilo ni bilo dovolj učinkovito, je dobila tudi najmanjšo dozo antidepresiva, vendar ji tudi to ni pomagalo. Zaradi tega je pod vodstvom psihiatra po dveh letih jemanja antidepresive začela opuščati. Prvi korak je bila prepolovitev petmiligramskega dnevnega odmerka zdravila.
"Takrat pa je izbruhnil pekel na Zemlji. To je snov najhujših nočnih mor, jaz sem doživela takšno odtegnitveno krizo. Meni je zobe skupaj vleklo, nisem mogla čeljusti normalno odpreti. Imela sem takšne glavobole, kot da bi hoče nekdo z razbeljenimi vilicami izpuliti spodnji del možganov. Tudi psihoze. Videla sem se, kako ležim v kadi s prerezanim vratom, vsa okrvavljena," je obupano povedala.
Njeno stanje je prišlo do tako hude meje, da jo je moral rešilec odpeljati na urgenco, saj je imela tudi hude srčne palpitacije. "Povedala sem, da imam brutalno odtegnitveno krizo od tablet. Takrat so me skoraj prisilno hospitalizirali."
Dr. Lovro Žiberna sicer trdi, da antidepresivi ne povzročajo odvisnosti. Težava naj bi nastopila pri bolnikih, ki prejemajo visoke odmerke več let in se samodejno odločijo, da ukinejo terapijo čez noč. Pri teh bolnikih se lahko pojavijo določeni simptomi.
Vseeno pa imajo antidepresivi nezaželene stranske učinke, kot so spolna disfukcija, čustvena otopelost in povečan apetit.
Antidepresivi se uporabljajo za zdravljenje več drugih bolezni, kot so bipolarna motnja, motnje hranjenja, prav tako se uporabljajo v domeni, ki presega duševne motnje in sicer za zdravljenje raznih kroničnih bolečinskih stanj. Uporabljajo se tudi za migrene in v urologiji.
"Velika zmaga"
Nina Osenar je nato nadaljevala svojo zgodbo ter za Tednik dejala, da je morala nato nazaj začeti jemati antidepresive, saj drugače odtegnitvene krize ne bi preživela. Dozo je sicer morala precej hitro povišati, saj najmanjša doza ni več prijela, zaradi česar zdaj jemlje pet miligramov escitaloprama. A zdaj se je Osenarjeva postavila na noge, saj čuti, da nima več sindroma kronične utrujenosti, kar ji predstavlja veliko zmago. "Zato zdaj ne mislim izzivati usode, da bi se že zdaj odvajala od antidepresivov," je še zaključila.
Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del