L. PA. | 6. 8. 2024, 16:21

Pet nenavadnih naključij skozi zgodovino: preveč srhljivo, da bi bilo resnično?

Profimedia

Včasih je resničnost bolj nenavadna od fikcije ...

"Življenje je neskončno bolj čudno kot karkoli, kar lahko izumi človeška domišljija," je nekoč zapisal pisatelj Arthur Conan Doyle, literarni oče legendarnega Sherlocka Holmesa.

Če malo pobrskamo po zgodovinskih anekdotah, bomo res našli cel kup nenavadnih, celo srhljivih naključij, ki bi si jih vsekakor težko izmislili. Zbrali smo nekaj primerov, ob katerih vas bo spreletel srh.

1. Oče in sin po isti poti

Ko so leta 1922 v ZDA gradili Hooverjev jez na reki Kolorado, je bil prva oseba, ki se je med gradnjo smrtno ponesrečila, George Tierney. Življenje je izgubil 20. decembra 2022. Trinajst let kasneje na isti datum, 20. decembra 1935, je umrl še en delavec, zadnja žrtev gradnje Hooverjevega jezu. In kar je zares srhljivo? Umrli je bil sin Georgea Tierneya, Patrick Tierney.

2. Preroška številka?

Registrska številka avtomobila, v katerem je sedel nadvojvoda Franc Ferdinand v trenutku, ko je bil nanj izveden atentat, ki je sprožil prvo svetovno vojno, je bila A III 118. Lahko jo beremo tudi kot okrajšavo za dan uradnega konca prve svetovne vojne, 11. november 1918, znan tudi kot dan premirja (Armistice Day).

Avtomobil Franza Ferdinanda.

Avtomobil Franza Ferdinanda.

Profimedia

3. Jasnovidni pisatelj

Edgar Allan Poe, znani ameriški pisatelj, ki je položil temelje za znanstvenofantastični žanr, je leta 1838 napisal roman Pripoved Arthurja Gordona Pyma iz Nantucketa, v kateri štirje brodolomci postanejo kanibali in pojedo petega preživelega, fanta po imenu Richard Parker. Skoraj petdeset let pozneje, leta 1884, se je identična zgodba dejansko zgodila, pa ne le to, fantu, ki so ga kanibali pojedli, je bilo ime – Richard Parker.

Morda vas zanima tudi:

4. Še en jasnovidni pisatelj

Tudi pisatelj Morgan Robertson je očitno napovedal prihodnost. Leta 1898 je namreč napisal novelo o izmišljeni britanski čezoceanski ladji z imenom Titan, ki trči v ledeno goro in se potopi. Kaj je leta 1912 v resnici doletelo slavno čezoceanko, imenovano Titanik, verjetno ni treba posebej opisovati ...

Slavna ladja Titanik je leta 1912 trčila v ledeno goro in potonila. Umrlo je okoli 1500 ljudi.

Slavna ladja Titanik je leta 1912 trčila v ledeno goro in potonila. Umrlo je okoli 1500 ljudi.

Profimedia

5. Usodni komet

Pisatelj Mark Twain se je rodil leta 1835, ko je bilo z Zemlje mogoče s prostim očesom videti Halleyjev komet, ki se pojavi na vsakih 72 do 80 let. Napovedal je, da bo umrl v letu, ko se komet spet pojavi. To je bilo leta 1910 – in res je to postala letnica Twainove smrti.

Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere