L. PA. | 28. 5. 2024, 10:19
Ste tudi vi na Trgu republike zasledili nenavadne medvede? Razkrivamo, kaj predstavljajo (FOTO)
Medvedi bodo Trg republike krasili do 17. julija letos, imajo pa prav poseben pomen ...
Pozornost marsikaterega Ljubljančana so zadnje dni pritegnile živopisane skulpture medvedov, ki z rokami, dvignjenimi v zrak, druga zraven druge stojijo na Trgu republike. Nekateri so se spraševali, kaj je njihov namen, drugi so se spomnili, da so nekaj podobnega že opazili v Berlinu.
In res: gre za razstavo United Buddy Bears, ideja zanjo je vzniknila prav v nemški prestolnici. Junija 2001 sta pobudnika projekta Eva in Klaus Herlitz zagnala edinstveno iniciativo, ki je pripomogla k razvoju ulične umetnosti v Berlinu.
Stoječi medved 'buddy bear' z dvignjenimi rokami naj bi širil prijateljstvo in optimizem, pobuda pa je bila tako uspešna, da so se medvedi sčasoma razvili v neuraden simbol Berlina in se 2004 odpravili na turnejo okoli sveta, ki traja še danes.
V sklopu te turneje so zdaj obiskali tudi Ljubljano: razstava bo na ogled od 29. maja do 17. julija 2024, razstavljenih pa bo 145 dvometrskih medvedov, ki z dvignjenimi rokami širijo prijateljstvo in optimizem med državami, ki jih predstavljajo. Med njimi bo tudi na novo poslikan slovenski medved, ki ga je ustvaril mladi umetnik Luka Rep.
Izbran je bil na podlagi javnega povabila, projekt izbire umetnika pa so vodili v javnem zavodu Mladi zmaji ob podpori Mestne občine Ljubljana in veleposlaništva Zvezne republike Nemčije v Ljubljani.
Rep, študent Akademije za vizualne umetnosti AVA v Ljubljani, je poslikavo medveda ustvarjal med 23. aprilom in 8. majem v Centru Rog. Poslikava slovenskega medveda predstavlja preplet obrazov različnih spolov, nacionalnosti, starosti in kultur, ki nakazuje nepogrešljivo in nujno prisotnost strpnosti, sočutja in solidarnosti pri doseganju medsebojnega razumevanja, spoštovanja in miroljubnega sobivanja.
V množici stiliziranih obrazov, upodobljenih v hitri, krokijevski potezi, so izpostavljene osebe, ki so odločilno soustvarjale slovensko kulturno zgodovino: Ivan Cankar, Alma Karlin, Zofka Kveder, Ivana Kobilca, Lili Novy, Jože Plečnik, France Prešeren in Primož Trubar, uporabljene pa so tri prevladujoče barve: bela, modra in rdeča, kar prikliče barve slovenske zastave.
Dodani samostojni motivi, ki poslikavo dinamično razgibajo, pa so upodobitve idrijske čipke, simbol slovenske identitete, ustvarjalnosti in tradicije, sporočajo z Mestne občine Ljubljana.
Morda vas zanima tudi:
Posebna razporeditev
Na spletni strani mestne občine je še zapisano, da bodo medvedi na trgu razporejeni v obliki simbola Tretjega paradiža italijanskega umetnika Michelangela Pistoletta, ki odraža svoboden umetniški pogled na problematiko sobivanja v tem človeškem in več-kot-človeškem svetu.
Pistoletto, ki je imel nedavno razstavo v ljubljanski Cukrarni, je ob vpisu v Zlato knjigo Ljubljane narisal tudi simbol Tretjega paradiža, ki na subtilnem nivoju ponazarja vrednote, ki jih želi mesto Ljubljana sporočiti s to razstavo.