L. PA. | 21. 1. 2024, 07:00

"Ljudje so v resničnem življenju veliko večji čudež": se mladi postopoma odpovedujejo aplikacijam za zmenke?

Profimedia

Po podatkih raziskovalne agencije Savanta je kar 90 % generacije Z frustriranih zaradi aplikacij za zmenke.

Aplikacije za zmenke so danes tako integralen del sodobnih intimnih odnosov, da si nekateri težko predstavljajo, kako je bilo videti spoznavanje potencialnih romantičnih stikov, preden so se te aplikacije tam nekje okoli leta 2010 začele pojavljati ena za drugo. 

Sprva je bilo mogoče ljubezen v digitalnem svetu najti predvsem na spletnih straneh (v Sloveniji na primer Ona-on), ki se jih je držala rahlo negativna konotacija, pravi razcvet in detabuizacija tovrstnih zmenkarij pa se je začela z vzponom aplikacij, kot so Tinder, Grindr, Hinge in Bumble.

Toda ali je mogoče, da se ljubezenska krajina po tej popolni nadvladi aplikacij za zmenke spet spreminja in da uporabniki po vsem svetu zapirajo svoje profile in iščejo nove načine, da bi spoznali zanimive ljudi?

Zadnji podatki kažejo, da je število uporabnikov Tinderja leta 2021 padlo za 5 % in tudi vrednosti delnic tako Bumbla kot Match Group, ki ima v lasti Tinder, že nekaj let strmo padajo. Po podatkih raziskovalne agencije Savanta je kar 90 % generacije Z frustrirane zaradi aplikacij za zmenke, poroča Guardian.

Morda vas zanima tudi:

Mladi po pisanju Guardiana med drugim poročajo, da se zdi uporaba aplikacij za zmenke kot dodatno delo, ki ob redni službi in ostalih obveznostih lahko vodi celo v izgorelost, da se počutijo krive, če se ujamejo s preveč ljudmi, a potem ne zmorejo odpisovati vsem, zato preprosto izginejo.

Nekateri, ki niso konvencionalno privlačni, so invalidi ali imajo kakšno drugo hibo, so se na teh aplikacijah soočili z neprijetnimi, žaljivimi in nestrpnimi komentarji, kot je "Ali imaš lahko spolne odnose?".

Poleg tega je po mnenju mnogih nekaj osvežilnega v tem, da so zopet začeli flirtati z neznanci na cesti ali v baru, prositi prijatelje in znance, da jih spoznajo s kom zanimivim, nekateri se udeležujejo celo delavnic, kjer jih učijo zapeljevanja v živo.

Število uporabnikov Tinderja leta 2021 padlo za 5 % in tudi vrednosti njegovih delnic že nekaj let strmo padajo.

Število uporabnikov Tinderja leta 2021 padlo za 5 % in tudi vrednosti njegovih delnic že nekaj let strmo padajo.

Profimedia

"Težava aplikacij za zmenke je tudi selekcija," je dejala ena od nekdanjih uporabnic. "V resničnem življenju se pogosto močno povežem z ljudmi, ki se mi na aplikaciji za zmenke nikoli ne bi zdeli zanimivi. Mogoče bi mislila, da so premladi, preveč ali premalo privlačni ... ljudje so v resničnem življenju veliko večji čudež."

Druga je za Guardian povedala, da se je od aplikacij za zmenke poslovila po več kot deset letih uporabe in da tega niti malo ne obžaluje. "Vem, da je kar nekaj mojih prijateljev in znancev spoznalo partnerje na tak način. Tudi sama si še vedno želim partnerja. A po drugi strani sem pomirjena z idejo, da morda ne bom nikoli spoznala nikogar. Če se zgodi, super, če ne, pa ravno tako v redu. Partner ti sicer lahko prinese srečo, vendar tudi stres."