Špela Šimenc | 5. 12. 2022, 19:00

Veganske in dišeče: ʺIdeja o izdelavi svečk mi je dobesedno padla z nebaʺ

arhiv Ane Penšek/fotomontaža

Ana Penšek je nekega dne po vadbi joge razširila roke proti vesolju in prosila za pomoč pri ideji, kaj naj ustvarja. Naslednjega jutra se je zbudila z jasno vizijo: ʺDelala bom svečke.ʺ Dobro leto kasneje so zaživele v Lightly podobi. 

Ko je Ana Penšek pred časom doma svojemu partnerju in prijateljem povedala, da bo izdelovala svečke, so jo vsi podprli z besedami, da je izbrala čisto pravo pot zase. ʺOd nekdaj obožujem svečke, vseskozi jih prižigam, skozi vse leto,ʺ pove simpatična Ana Penšek, po izobrazbi kulturologinja, sicer pa precej umetniški tip. Kulturologijo je študirala, ker se ji je zdela zanimiva, a danes se ne vidi na tem področju.

Veganske in dišeče: ʺIdeja o izdelavi svečk mi je dobesedno padla z nebaʺ
Š.Š.

Ker po diplomi ni točno vedela, v katero smer jo vleče, se je odločila poglobiti znanje joge. Jogo je izbrala že deset let prej, zdaj pa se je odločila, da se izobrazi za učiteljico. Opravila je certifikat in odtlej poučuje na univerzi za tretje življenjsko obdobje. Ker ji joga ni zagotavljala dovolj dela, si je želela več. A nikoli se ni videla v pisarniški službi, kjer bi od jutra do mraka delala za nekoga drugega.

ʺOd nekdaj sem si želela nekaj ustvarjati. Neko jutro po vadbi joge sem dlani obrnila proti vesolju in trikrat ponovila stavek: 'jaz ustvarjam'.ʺ 

Pripoveduje sogovornica. In doda:  ʺDan prej sem namreč prebrala, da katerokoli iskreno namero predamo vesolju, se vse odvrti tako, da se ta uresniči v našem življenju. In res. Naslednje jutro sem se zbudila z jasno vizijo 'delala bom svečke'. Ko sem to omenila družini in prijateljem, sem od vseh dobila podoben odziv. Vsem se je zdelo popolnoma jasno, da je to moja pot,ʺ pravi sogovornica. 

Veganske in dišeče: ʺIdeja o izdelavi svečk mi je dobesedno padla z nebaʺ
arhiv Ane Penšek

Povsem naravno, da ne škoduje ne okolju in ne telesu

Tako se je začelo učenje in branje, iskanje sestavin in pripomočkov, malo kasneje ustvarjanje prvih svečk, preizkušanje, testiranje ... En mesec trdega dela je bilo potrebnega, da je nastala prva svečka.

Ana Penšek je točno vedela, kaj želi: povsem naravne svečke, ki ne škodujejo ne okolju in ne telesu.

Sama je take svečke vseskozi kupovala pri enem izmed slovenskih podjetij. A to je kmalu svoje sestavine spremenilo, sojin vosek so zamenjali za veganski miks in človek že ne ve več, za kakšne sestavine gre. ʺŽe takrat sem si rekla, da si bom pa kar sama naredila svečko, tako vsaj povsem zagotovo vem, kaj je notri,ʺ pravi Penškova. Pod imenom Lightly danes nastajajo naravne sojine sveče, odišavljene z eteričnimi olji.

Veganske in dišeče: ʺIdeja o izdelavi svečk mi je dobesedno padla z nebaʺ
arhiv Ane Penšek

So brez primesi, stabilizatorjev, barvil, umetnih dišav. ʺSojin vosek sem izbrala zato, ker je obnovljiv vir, ker pri gorenju ne sprošča strupenih snovi v okolje – v primerjavi s parafinskim voskom, ki je za zdaj prisoten v večini sveč na trgu. Izdelki so veganski, nič ni testirano na živalih,ʺ o izdelkih pove Penškova, ki vse sestavine naroča iz Evropske unije, v dogovarjanju je tudi z nekaterimi slovenskimi proizvajalci. Želi si, da so dobavne verige čim krajše.

V primerjavi z običajnimi svečami gre za manj agresivne in bolj nežne vonjave, ki so zelo prijetne. Ker ima sojin vosek tališče pri nižji temperaturi, sveča traja dlje.

ʺTe sveče gorijo od 25 do 50 % dlje kot običajne. In čeprav so takšne sveče malo dražje, na koncu za to ceno dobimo več. Vlite so v steklene lončke, 250-mililitrske gorijo od 40 do 50 ur. Če jih uporabljamo prav.ʺ

Veganske in dišeče: ʺIdeja o izdelavi svečk mi je dobesedno padla z nebaʺ
Š.Š.

Zanima nas, kakšna je pravilna uporaba sveče. Takole odgovori: ʺKo jo prižgemo, je fino, da se cela zgornja površina stopi, pri moji trenutni velikosti sveč to običajno traja okoli 3 ure. Če svečo ugasnemo prej, se še posebej pri prvem prižigu začne delati 'tunelček' in vedno nekaj voska ostane, torej sveče ne izkoristimo popolnoma. Če se cela zgornja površina stopi, poskrbimo za daljšo življenjsko dobo. Prav tako pa je dobro pred vsakim gorenjem stenj s škarjicami zmanjšati na dolžino pol centimetra. To zagotavlja najbolj optimalen plamen, da sveča ne gori premočno.ʺ

Različni vonji za različne priložnosti

Svečke so na voljo v petih različnih vonjih, vsako obdobje pa bo prineslo še kakšnega svojega. Odišavljene so z eteričnimi olji, ki imajo številne aromaterapevtske lastnosti. Vonj geranije je nežen in ženstven, v prostor prinese toplino. Pačuli je mističen in zemeljski, prav posebno vzdušje pričara ob meditaciji. Citrusne vonjave poživljajo in so odlične za denimo jutranjo vadbo joge.

Klasična sivka pa ima veliko moč pomirjanja in jo sogovornica svetuje proti večeru, ko se telo in um pripravljata na počitek.

Vse omenjene vonjave so na voljo v Lightly steklenih lončkih, ki so razdeljeni v dve kolekciji. Prva je klasična s preprostim dizajnom, ki sovpada v vsak dom.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by lightly (@lightly.si)

Druga pa je bolj umetniška. Pri tem se je Penškova povezala s slovensko ilustratorko Tino Brinovar. ʺGre za čarobne, magične, pravljične motive, ki sem si jih sama želela na svečki,ʺ prizna Ana Penšek, ki ji je zelo blizu duhovnost, svečke pa prižiga ob vsaki priložnosti. Po njenem občutju prostor otoplijo, pričarajo posebne spomine, vzbudijo sproščeno vzdušje: ʺMeni je to zelo pomembno. Ob jogi je svečka obvezna, kot tudi pri čiščenju kristalov

Veganske in dišeče: ʺIdeja o izdelavi svečk mi je dobesedno padla z nebaʺ
arhiv: Ana Penšek

Povsem sveža je spletna trgovina Lightly.si, kjer Ana Penšek prodaja svoje svečke, kmalu pa upa, da jih bo mogoče kupiti tudi v kakšni cvetličarni ali butični, lokalno usmerjeni trgovinici. Velenjčanka si je svojo delavnico uredila v Krškem, kjer danes živi. Za zdaj dela sama, pri marketingu ji pomaga sestra, pri oblikovanju prijateljica ilustratorka.

Vzeti si je treba čas zase

Ne skrbi je, da si je izbrala produkt, ki je veliko bolj v uporabi skozi zimske mesece. V poletnem delu leta se bo osredotočala na primer na svečke, ki z vonjavami odganjajo insekte, prav tako po njenem mnenju sproščujoča kopel prija prav v vsakem obdobju leta.

Njen namen ni samo prodajati sveč, pač pa širiti zavedanje, da si je treba brez slabe vesti vzeti čas zase, se razvajati, tako telo kot dušo.

Hkrati vseskozi razmišlja, v katero smer bo širila ponudbo. Zagotovo lahko pričakujemo naravne dišave za dom. Čeprav se tudi na tem področju sestavine dražijo (za prvih 22 kilogramov sojinega voska je plačala 140 evrov, danes plača 190 evrov), pa je glede enega neomajna.

Za vas smo na našem Facebook profilu Metropolitan pripravili NAGRADNO VPRAŠANJE. Pogoji nagradne igre so znani, odgovor pa najdete v tem članku, ki ga pravkar prebirate.

Njene sveče so in bodo ostale povsem naravne. Ali kot pravi sama: ʺČe stojiš za nečim, potem stoj.ʺ Narava je tudi sicer njen najljubši kraj, kjer se sprosti, kjer najde energijo in ideje. In nekoč bo razširila roke proti vesolju in prosila za pomoč pri čisto svoji lastni trgovinici. To je namreč njena največja skrita želja.      

Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere