R. K. | 18. 1. 2023, 06:00

Se vam je cvetača že kdaj obarvala vijoličasto? Nikar se ne ustrašite, če se to zgodi

Profimedia

Tudi cvetača, ki bi morala biti bela, se lahko obarva, če so za to izpolnjeni določeni pogoji.

Se vam je že zgodilo, da je imela cvetača, ki je zrasla na vašem vrtu, vijoličasto barvo? Če se vam to zgodi, se nikar ne ustrašite, saj takšno obarvanje ni posledica bolezni, škodljivcev ali plesni, temveč je to pri cvetači povsem naraven pojav, vrtnina pa je kljub nenavadni barvi še vedno užitna.

Sorta vijoličaste cvetače se imenuje Brassica oleracea. Gre za pisano hibridno sorto, ki se je na tržišču pojavila v 20. stoletju in je najverjetneje postala priljubljena predvsem zaradi svojega videza. Po okusu se od bele cvetače namreč ne razlikuje, prav tako pa se sorti med seboj ne razlikujeta niti po načinu uporabe. 

Za vijoličasto barvo poskrbi naravno barvilo

Viljoličasta cvetača, ki jo običajno gojimo v hladnejšem delu leta, ni gensko spremenjena. Svojo značilno barvo dobi zaradi antocianina, naravne snovi, na katero pri različnem sadju in zelenjavi večkrat naletimo.

Profimedia

Pod določenimi pogoji pa se lahko vijoličasto obarva tudi bela sorta cvetače, pri kateri tega ne bi pričakovali. A tudi, če ste posadili cvetačo, ki bi morala biti bela, pa je zrasla vijoličasta, ni razloga za preplah, saj je antocianin prisoten tudi pri 'navadni' svetači, njegovo nastajanje pa lahko sprožijo določeni pogoji, v katerih ta vrtnina uspeva.

Vijoličasto barvo lahko pri cvetači tako spodbudimo kot zaustavimo

Ker je cvetača zimska zelenjava, najbolje uspeva v hladnem vremenu. Vijoličaste pigmente pa lahko sprožijo pogoji, ki vključujejo večjo količino sončne svetlobe in toplejši zrak. Barvilo antocianin med drugim najdemo tudi v rdečem zelju in rdečem grozdju. 

Profimedia

S poznavanjem pogojev, ki sprožijo, da se bela cvetača obarva vijoličasto, lahko to tudi preprečimo. To storimo tako, da poskrbimo, da bo v času rasti zelenjava ves čas izpostavljena optimalni temperaturi med 15 in 20 stopinj Celzija. Temperatura naj bo raje nekoliko nižja, a je treba vseeno paziti, da ni prehladna.

Še en dejavnik, ki lahko povzroči obarvanje cvetače, je nizka rodovitnost zemlje, so zapisali na spletni strani Dom in vrt

Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere