Srečko Blas | 4. 5. 2023, 19:00
Kam po ideje in navdih za cvetoče zasaditve na balkonu, terasi in v vrtu? (FOTO)
Vsako pomlad želimo naše balkone in terase lepo zasaditi s cvetočimi in dekorativnimi rastlinami. Mnogi bi kaj novega in drugačnega, a iskreno, vse kombinacije barv in strukture so v naravi. Tako da je zdaj idealen čas za sprehod na cvetoče travnike po barvne kombinacije in navdih, kako zasaditi zunanje površine, da boste uživali med svojimi rastlinami do zime.
Vrtnarji in cvetličarji nam vsako leto predstavijo trende in novosti za cvetoče in strukturne zasaditve. Temu vam ni treba slediti. Izkoristite vse opcije za navdih in odločitev, kaj boste letos zasadili v svoja cvetlična korita, posode in grede. A združite prijetno s koristnim, ko greste na sprehod v naravo, saj vam bodo v veliko pomoč in navdih tudi zdaj cvetoči travniki, jase. Tudi v senci gozdov se zdaj najde marsikaj cvetočega, kar nam ponudi rešitev za senčne predele.
Ali veste, da imamo več vrst travnikov?
Slovenija je znana po svojih pokrajinah in raznolikostih in tako je tudi z raznolikostjo travnikov po naši krasni deželi! Poznamo kraške, visokogorske, močvirske, gojene travnike in gozdne jase. Vsak od teh je nekaj posebnega in nudi zdaj svoje barvne kombinacije in strukture rastlin. Na kvadratnem metru travnika v Sloveniji uspeva tudi 80 različnih rastlin! Že samo nekaj kvadratnih metrov travnika je dovolj za našo inspiracijo in pomoč pri ideji zasaditve doma.
A travniki niso samo rastline, ampak so tudi dom mnogim žuželkam, pticam, malim in večjim živalim. S posnemanjem naravnih kombinacij boste v svoje zasaditve privabili tudi živalice. In kaj je lepšega kot potem vse poletje opazovati razne čebelice, metulje in hroščke okoli cvetov naših rastlin ter ob tem še poslušati petje ptic? Tudi v mestih! Ptice ne pridejo prav blizu, ko smo mi na vrtu. Ptice pridejo med naše cvetlice in rastline, ko smo mi odsotni. Se tudi dlje časa zadržujejo. Lahko smo jim hvaležni, saj nam pomagajo odstranjevati škodljivce v času, ko nas ni doma.
Kraški travniki so najbolj barviti in pestri, ker na njih trave pravzaprav slabo uspevajo. Mnogokrat so na teh travnikih prisotni tudi mali cvetoči grmički. Kraški travniki vam nudijo veliko idej za ureditev in zasaditev vašega skalnjaka. Ko vas pot vodi proti Obali, zavijte malo z avtoceste in se zapeljite po lokalnih cestah, kjer se lahko ustavite in skočite na kak kraški travnik. Jaz se pogosto ustavim na Črnem kalu. Čudoviti kraški travniki so okoli Lipice! Pa v Vipavski dolini, okoli Sežane, Nove Gorice in na drugi strani na področju Brkinov, celotne Slovenske Istre in v priobalnem pasu. Veliko kraških travnikov pa nudi Dolina Dragonje, ki pa ne spada med suhe kamnite kraške travnike. Ker imajo rastline dostop do več vode zaradi reke Dragonje, najdemo tu zdaj čudovite primorske barvne kombinacije posebnih trav in preostalih rastlin.
Visokogorski travniki in travniki na višjih legah so zdaj še pod snegom oziroma se šele prebujajo. A ker smo Slovenci tudi strastni hribolazci, zato na svojih pohodih v poletnem času se le zaustavite in poslikajte kak lep barvni motiv in kombinacijo na travniku ali pašniku. Prav to vam bo lahko navdih za vašo zasaditev naslednje leto. Velika Planina, Dolina Sedmerih Jezer, okolica Krna, Pokljuka, Grintovec in Pohorje je le nekaj krajev v našem bogatem hribovsko gorskem slovenskem svetu.
Močvirski travniki so sicer bolj težko dostopni in ker so dom mnogim pticam, ki zdaj tam gnezdijo, jih opazujmo od daleč. Barve cvetov se vidijo dovolj že od malo dlje. Če opazimo neko lepo barvno kombinacijo, si jo lahko v današnjem času preprosto približamo s fotoaparatom na telefonu. Ljubljansko barje, Planinsko polje, Cerkniško jezero, Pohorje in ob vsaki reki po Sloveniji se nahajajo močvirski travniki. Izpostavil bi pa tu posebne Primorske travniške zaplate v Seči, oziroma Sečovljah, kjer najdemo posebne strukturne rastline in barvne kombinacije zaradi kombinacije sladke in slane vode.
Gojene travnike pa najdemo povsod po Sloveniji. In ti so nam pravzaprav najbližji in najpogostejši. Najlepše in bogate barvne kombinacije najdemo na ekstenzivno gojenih travnikih. Na travnikih, ki se ne gnojijo in jih kmetje redkeje kosijo. Travniki, ki jih kmetje gnojijo, se trave tako razbohotijo, da izpodrinejo cvetlice in tam ne najdemo veliko navdiha, ko iščemo barve. Tudi za živali to niso najboljše okolje za življenje. Malo je metuljev, čebel, hroščev, preostalih insektov in živali. Ni barv, je gosta trava in tudi pticam je trava pregosta, da bi tam gnezdile. Zaradi ohranjanja biodiverzitete je želja države in mnogih, da se gnojenje travnikov opusti oziroma zmanjša.
Veste, da imamo v Sloveniji tudi tradicionalni travnik?
Definirano, opisano in tudi predpisano je, kako se skrbi za slovenski tradicionalni travnik. Mislim, da je to pravzaprav tema, ki ji bom namenil svoj članek v bližnji prihodnosti. Po Naturi 2000 je tradicionalni travnik idealno razmerje med biotsko raznolikostjo in gospodarskim interesom za pridobivanje krme.
Travniki so pomemben navdih in vir idej za trende in kombinacije zasaditev tudi profesionalnim vrtnarjem. Zato se le odpravite po navdih in ideje v domače vrtnarije, vrtne centre, cvetličarne, kjer vam bodo ti strokovnjaki v pomoč tudi s svojim bogatim znanjem in izkušnjami. Obiščite in sprehodite se po arboretumu, botaničnem vrtu, parku in ne pozabite na sosede. Mogoče pa kaj skupaj ustvarite.
Kaj pa nam veleva luna za dneve od 5. do 14. maja?
Teden, ki je pred nami, bo za vrtnarjenje več kot ugoden. Ne samo da ne bo pretoplo. Ampak bo tudi nekaj dežja vsake toliko, kar nam bo prihranilo zalivanje. Do torka, 9. maja, je še ugoden čas za presajanje po luni.
Kaže, da letos ne bo več nevarnosti pozebe, tako da kar pogumno opravite setve na prosto, posadite zelenjavo in tudi občutljive cvetlice. Pregledujte rastline glede bolezni in škodljivcev, predvsem pa uživajte zraven. Vrtnarjenje in delo z rožami je antistresno in če mi delamo z veseljem, tudi naše rastline rastejo z veseljem!
Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del