I. D. | 23. 5. 2022, 22:00
Kdo bi si mislil, da segrevanje planeta VPLIVA tudi na naše nočne aktivnosti
Ko govorimo o podnebnih spremembah, se navadno osredotočamo na ekstremno vreme ter njegov vpliv na ekonomijo in družbo. A spremembe močno vplivajo tudi na naše počutje.
Spremenijo lahko naše obnašanje, psihično in telesno počutje. O negativnih učinkih naraščajočih temperatur na spanje so poročali v okoljski organizaciji One Earth, Ena Zemlja.
View this post on Instagram
Težava so predvsem višje temperature ponoči!
Zdravniki po vsem svetu za kakovosten spanec že dolgo priporočajo nekje med 15 in 19 ºC, za dojenčke pa še kakšno stopinjo več. Že prejšnje raziskave spanja v laboratorijih so pokazale, da višje ali nižje temperature pomenijo slabše spanje.
View this post on Instagram
Spanje je nujen proces obnavljanja za človekovo zdravje
Vse kaže, da ga višje temperature ogrožajo. Na spletu boste našli nasvete za spanje v vročini, kot so "izogibajte se hladnim prham, spalnica naj bo kar se da hladna, držite se rutin pred spanjem, izberite primerno odejo in uravnavajte utrujenost čez dan."
Statistike že zdaj kažejo več smrti in hospitalizacij ob zelo vročih dnevih, prav tako je takrat nižja produktivnost.
"Naša telesa so izjemno prilagojena na vzdrževanje stabilne temperature v jedru telesa, brez tega ne preživimo," pojasnjuje avtor raziskave, Kelton Minor z Univerze v Kopenhagnu.
"In vendar vsako noč naredijo nekaj neverjetnega, ne da bi se mi tega sploh zavedali ..."
"... toploto odvajajo od jedra v okolico tako, da razširijo žile in povečajo pretok krvi v dlani in stopala." A da bi proces lahko deloval, mora biti okolje, v katerem spimo, precej hladnejše od nas.
Zato se je lotil raziskave, v kateri je analiziral podatke pametnih zapestnic, ki so beležile vzorce spanja 47.000 ljudi iz 68 držav z vseh celin razen Antarktike, skupaj več kot 7 milijonov noči.
Izkazalo se je, da zaradi višjih temperatur na leto izgubimo 44 ur spanca, do leta 2100 se bo ta primanjkljaj povzpel na 50 ur letno, če bomo uspeli omejiti izpuste toplogrednih plinov, oziroma na 58 ur letno, če jih ne bomo.
Med posamezniki so precejšnje razlike
V revnejših državah, kjer imajo ljudje manj možnosti, da bi temperaturo v svojih domovih uravnavali s klimo, je število tistih, katerih spanje trpi zaradi vročine, kar trikrat višje kot v zahodnih državah.
Svoje prinese tudi starost, saj po 65. letu so težave s spanjem dvakrat pogostejše kot v mlajših letih, za četrtino slabše pa pri višjih temperaturah spijo ženske.
Kljub temu, da jih v običajnih okoliščinah zaradi manjše mišične mase v povprečju ponoči bolj zebe kot moške.
Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del