A. Ko. | 20. 12. 2022, 10:25

Delfin Prešeren nima samo posebnega imena, postal je tudi absolutni rekorder

Profimedia

Delfin, ki nosi pomenljivo ime Prešeren, je prepotoval neverjetno dolgo razdaljo in dokazal, kako mobilni so ti morski sesalci. Iz Pirana pa vse do ... 

ʺFebruarja 2020 smo raziskovalci društva Morigenos v času rednega monitoringa delfinov v Tržaškem zalivu zabeležili delfina, ki pred tem še ni bil opažen na tem območju. Ker je šlo za novega delfina in ker je bil opažen na Prešernov dan, 8. februarja, smo ga poimenovali Prešeren,ʺ so zapisali na društvu Morigenos, kjer delfine na tem območju proučujejo že 20 let.  

Presenečeni so ugotovili, da je Prešeren priplaval iz Tirenskega morja, severno od Sicilije in okoli 1000 kilometrov od Pirana.

Mimogrede, če niste vedeli, delfine prepoznajo po hrbtni plavuti, ki je njihov prstni odtis. Prešerna so italijanski znanstveniki poznali pod imenom Lino, opažali pa so ga med letom 2006 in 2017. Potem je izginil in sklepali so, da je poginil. Novo odkritje pa je prineslo ena izmed znanstvenih srečanj, ki je potekalo po spletu. Dr. Tilen Genov iz društva Morigenos je med posnetki italijanske kolegice opazil znano plavut …

Potrdili so, da gre za Prešerna (Lina) in tudi, da je s preplavano razdaljo 1251 kilometrov postal absolutni rekorder v Sredozemlju, podrl pa je tudi večino svetovnih rekordov.

To pa še ni vse. Ko so potovanje Prešerna raziskovali naprej, pa so presenečeno ugotovili, da so Prešerna pol leta po tistem, ko je bil opažen v Piranu, opazili tudi v Ligurskem morju.

Njegova prepotovana razdalja se je povečala na prek 2000 kilometrov, ʺkar je doslej najdaljša zabeležena pot pri t. i. obalnem ekotipu te vrste na svetu in druga najdaljša na svetu za to vrsto nasploh. Daljša pot je bila zabeležena le pri enem osebku t. i. oceanskega ekotipa velike pliskavke, ki so ga spremljali s pomočjo satelitskega oddajnika po daljši rehabilitaciji v ujetništvu,ʺ so zapisali v Morigenosu.

Profimedia

Pravijo, da so odkritja zelo pomembna, saj kažejo na to, da je vrsta bolj mobilna, kot so mislili. To pa je pomembno tudi z vidika genskega pretoka med populacijami. Njihove ugotovitve so bile objavljene v ugledni znanstveni reviji Mammalian Biology.   

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ