A. Ko. | 12. 12. 2022, 12:35

Okoli 5 km pod morjem odkrili še nikoli videno ribo (VIDEO)

Profimedia

Avstralski znanstveniki so šli s kamero globlje pod morsko gladino kot kdorkoli doslej in njihova odkritja odmevajo po vsem svetu. Slepa želatinasta jegulja je samo ena izmed na novo odkritih vrst.  

ʺV coni somraka živijo čudovita bitja z bioluminiscenco in velikimi zobmi. Izredne globine so najmanj raziskano območje na Zemlji in spoznali smo le majhen delček tega,ʺ je za Fox Weather povedala Dianne Bray iz Museums Victoria Research Institute.

Avstralski znanstveniki so raziskovali na ogromnih starodavnih vulkanih, ki so danes podmorske gore, stare od 40 do 120 milijonov let. Kot je povedal glavni znanstvenik na tej misiji pred 35-dnevnim potovanjem v neznano, Tim O'Hara, so te gore posejane s 'pošastmi', o katerih ne vemo ničesar.

Znanstveniki so najprej oceansko dno preslikali z visokotehnološkim večžarkovnim sonarjem in kamerami, nato pa so mreže ujele vzorce, ki jih zdaj proučujejo. Raziskovali so na okoli 5 kilometrih pod morjem. Spoznali so slepo jeguljo, prekrito s prozorno želatinasto kožo. Poleg tega številna druga bitja in ribe.

Znanstvenike je presenetilo, da so v takih globinah živorodna bitja, torej da samice same nosijo in skotijo mladiče.

O'Hara in njegova ekipa so iz misije na inštitut prinesli na stotine vrst, v proučevanjem katerih bodo odkrivali značilnosti izjemnih globin in kako so nanje prilagojene živali. Po njihovih pričakovanjih bo analiza pokazala, da bo vsaj ena tretjina bitij zdaj videna prvič. Brayeva je razkrila, da je njej najljubša najdba t. i. trinožna riba.

Gre za neverjetne globokomorske ribe, ki stojijo nad morskih dnom na tankih in dolgih plavutih in so obrnjene proti toku, da se na ta način hranijo.

Zanimive so tudi z reproduktivnega vidika. So hermafroditi, samih sebe ne morejo oploditi, lahko pa katerokoli ribo iste vrste, ki pride mimo. Kar je v izjemnih globinah, kjer je živali malo, še kako priročno. 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol