A. Ko. | 31. 7. 2022, 21:08

Število tigrov se je skoraj potrojilo: ZAKAJ to ni tako dobra novica?

Profimedia

Nepal je postal vodilna in najbolj uspešna država v prizadevanju za ohranitev tigrov. A niso vsi veseli takega uspeha. 

Zaradi krčenja življenjskega prostora in tudi lova na njihove kože in kosti, je od začetka 20. stoletja z obličja našega planeta izginilo kar 90 % tigrov.

Z namenom ukrepanja je leta 2010 je v ruskem St. Petersburgu potekalo srečanje Global Tiger Summit. Na njem so se vse države, v katerih prebivajo tigri, zavezale, da bodo podvojile njihovo populacijo. Uspelo je samo Nepalu, čeprav so tudi v Indiji, Butanu in na Tajskem prizadevanja dobro vidna.

Od leta 2015 se je populacija tigrov po svetu povečala za 40 %. V Nepalu je ta trenutek 355 tigrov,  medtem ko jih je bilo leta 2009 zgolj 121.

Kako jim je uspelo?

  • Cena za lov na tigre je v Nepalu izjemno visoka – 15 let v zaporu in skoraj 10.000 evrov kazni.
  • Od 70. let do danes so ustvarili pet nacionalnih parkov, kjer živijo tigri. Gre za strogo varovana območja, kjer se je posledično izboljšalo tudi stanje (številčnost populacije) pri drugih živalih, kot so nosorogi in sloni.

Kakšna pa je manj svetla plat tega uspeha?

Teh številk se živalovarstveniki, ki se trudijo za ohranitev vrste, zelo veselijo. Toda njihovi kritiki vedno bolj naglas opozarjajo, da gre za uspeh, pri katerem so na prebivalce malo pozabili.

''Vesel sem, ko vidim vse te številke. Toda cena zanje je zelo žalostna,'' je za National Geographic povedal Kumar Paudel, direktor neprofitne organizacije Greenhood Nepal. Prebivalci se namreč počutijo ogrožene, povečali so se napadi tigrov na ljudi in živino predvsem na tistih območjih, kjer se stikajo njihovi življenjski prostori.

Samo med julijem 2021 in julijem 2022 so v nepalskem nacionalnem parku Chitwan tigri ubili 16 ljudi.

Prej so v povprečju v petih letih skupaj zaznali po deset napadov. Ko je nedavno tiger napadel in ranil 41-letno žensko, ki je nabirala kurjavo, so se ljudje zganili. Pričeli so se protesti, skupnost je blokirala lokalno cesto. Vse skupaj je eskaliralo v nasilje, katerega rezultat je bilo več poškodovanih in en mrtev.

Profimedia

Največkrat do interakcije tigra in človeka pride prav v gozdu, od katerega so Nepalci v ruralnih območjih še kako odvisni. Nekateri pravijo, da bi morala vlada razmisliti o alternativnih možnostih preživetja teh ljudi. Predvsem pa pretehtati, kje je meja, ki še zagotavlja varno sobivanje.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol