N. V. | 8. 11. 2022, 13:50

Stroka prepoznava alpskega kozoroga za domorodno slovensko vrsto

Miha Krofel

Do zdaj so ga praviloma obravnavali kot tujerodno živalsko vrsto. Zdaj pa so raziskali vzorce starodavnih ostankov te živali in ugotovili ...

Na podlagi novih dognanj morfološko genetskih raziskav vzorcev starodavnih ostankov alpskega kozoroga (Capra ibex) organizatorji strokovnega posveta Alpski kozorog v Sloveniji včeraj, danes, jutri predlagajo, da se vrsto obravnava kot domorodno v Sloveniji.

Strokovna javnost o njegovi domorodnosti

Alpski kozorog je v Sloveniji v preteklosti izumrl, konec 19. stoletja pa so ga v slovenski prostor prvič ponovno naselili, temu pa so v 20. stoletju sledile še številne dodatne naselitve.

Miha Krofel

Strokovna javnost o njegovi domorodnosti ni bila enotna, četudi so bili ostanki kosti, ki naj bi po vsej verjetnosti pripadale alpskemu kozorogu, najdeni tudi na ozemlju Slovenije.

"Alpski kozorog je endemit za Alpe, pri čemer se le v Sloveniji obravnava kot tujerodna živalska vrsta," je na strokovnem posvetu povedal Boštjan Pokorny s Fakultete za varstvo okolja in opozoril, da bi se to moralo spremeniti in se alpskega kozoroga v Sloveniji z veliko mero gotovosti šteti kot domorodno prostoživečo živalsko vrsto. 

Miha Krofel

Po prepričanju strokovne skupine je razrešitev statusa domorodnosti alpskega kozoroga v Sloveniji nujni predpogoj, da se vrsti prizna njena varstvena pomembnost in ji z usmerjenimi upravljavskimi ukrepi omogoči dolgoročna ohranitev v slovenskem prostoru. V nasprotnem primeru je nadaljnji obstoj alpskega kozoroga vprašljiv.

Alpski kozorogi v Sloveniji

Vrsta se namreč sooča z različnimi težavami, od gamsjih garij do potencialnega parjenja v sorodstvu, kar vpliva na upadanje številčnosti populacij in vitalnost posameznih živali.

Trenutno alpski kozorogi v Sloveniji živijo v treh ločenih populacijah: Kamniško-Savinjskih Alpah, Triglavskem narodnem parku in zahodnih Julijskih Alpah.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol