A. Ko. | 24. 6. 2022, 19:25

TAKO komarji izvohajo svojo žrtev

Profimedia

Kako komarji izvohajo človeka in kaj jih tako zelo privlači? Vonj! In nova raziskava je dokazala tudi, kateri vonj … 

Na svetu je nekaj več kot 3000 vrst komarjev, toda samo peščica se jih je specializirala za človeka. Eno izmed teh vrst, ki se imenuje Aedes aegypti, je proučeval Zhilei Zhao, raziskovalec iz Cornell University, skupaj s svojo ekipo.

Ta vrsta človeku daje izjemno prednost pred drugimi živimi bitji, saj obožuje človeški vonj. Toda kako komarji izvohajo točno človeka? Različne raziskave so, kot piše livescience.com, dokazale različno.

Po eni teoriji naj bi komarji zavohali izdihan ogljikov dioksid. Po drugi naj bi jih privlačile sestavine v človeškem znoju in po tretji teoriji komarje mika poseben vonj, bakterija, ki se nahaja na človeških stopalih.

Toda vse to ne odgovori na vprašanje, saj se večina opisanih spojin nahaja tako na človeku, kot pri živali. Komarji pa kljub vsemu še kako dobro znajo ločiti enega od drugega.

Na ta misterij delno odgovarja nedavna študija Zhaoa in njegove ekipe.

Znanstveniki so se odpravili v jedro težave – v komarjeve možgane.

V DNK komarjev so vstavili fluorostenčni protein. Beljakovina je zažarela, ko so se komarjevi nevroni (živčne celice) vklopili. Ko so bili s svetlobnimi beljakovinami prepojeni komarjevi možgani, so lahko začeli z opazovanjem. Komarje so izpostavili različnim vonjavam, živalskim in človeškim.

Enega izmed snopov živcev, ki so pokazali močno reakcijo na človeške vonje in šibko reakcijo na živalske vonje, so poimenovali – (H) glomerulus. Odkrili so dve spojini, ki sta se dosledno pojavljali pri komarjevih vzorcih človeških vonjev, ne pa tudi pri živalskih.

Vonj spominja na pomarančno lupino, je sladek in kisel. Ta vonj se nahaja v človeškem sebumu, proizvajajo ga žleze v koži.

Na novo identificiran H glumerulus je močno reagiral na omenjeni spojini, še posebej na sintetični različici. K mešanici so komarji leteli celo v vetrovnem predoru, ki so jim ga postavili znanstveniki.

V teoriji bo to odkritje najbolj lahko pomagalo proizvajalcem repelentov, ki bodo odslej lahko iskali formulo, ki bo zmanjšala aktivacijo tega snopa komarjevih možganov. To bo tudi naslednja naloga Zhaoa in kolegov.

Vsekakor pa jim bo, kot je povedal Zhao, zanimivo na enak način proučiti tudi delovanje drugih vrst komarjev.   

Novo na Metroplay: Kako se dobro ločiti? | N1 podkast s Suzano Lovec