N. V. | 3. 8. 2023, 19:38

FOTO: Poglejte, kakšen neverjeten oblak je pravkar nad Goriškimi brdi (uresničujejo se najmračnejše napovedi)

Facebook/Neurje.si/Nataša Vuga Urbas

Nad Slovenijo je že velikanski poličasti oblak.

Ponekod po Sloveniji že divjajo nevihte in nalivi, drugje se k hudi uri šele pripravlja. Po družbenih omrežjih so že zaokrožile fotografije temnega neba in čudnih oblakov, ki napovedujejo strele, dež in grmenje.

Poličasti oblak nad Goriškimi brdi

Nad Goriškimi brdi je pravkar nastal nadvse zanimiv oblak. Poznavalci so razkrili, da gre za poličasti oblak (ang. 'shelf cloud').

Je nizek, horizontalen oblak, ki nastane na sprednji strani (ponavadi supercelične) nevihte. Lahko se pojavni tudi pri enoceličnih ali večceličnih nevihtah ter t. i. nevihtnih linijah (ang. squall line).

Nastane kot posledica zaradi padavin ohlajenega zraka, ki pri tleh potuje ven iz nevihte, ter toplega zraka, ki nad njim potuje v nevihto.

Tok hladnega zraka se v glavnem padavinskem jedru hitro spušča proti tlom ter se ob stiku razteka kot nevihtni piš. Močan, pogosto rušilen veter v tem primeru nastane, ker velike dežne kaplje (lahko pomešane s točo) ob padanju izhlapevajo ter s tem ohlajajo okoliški zrak. Hladen zrak ima večjo gostoto kot toplejši, zato ta začne padati proti tlom skupaj s padavinami.

Za poličastim oblakom, ko ta potuje proti nam, običajno sledijo najmočnejše padavine in nevihtni piš, ni pa vedno tako. Pri nekaterih nevihtah za njim pride zgolj močan veter in rahel dež, ali pa dežja sploh ni.

Proti poličastem oblaku sprva piha topel in vlažen veter, ki ohranja nevihto pri življenju. Temu pojavu rečemo dotok v nevihtno celico. Ko se nam nevihta dovolj približa, hladen zrak, ki pri tleh potuje iz padavinskega jedra navzven, prisili dvig toplejšega in vlažnega zraka, ki ga vase dovaja supercelica.

Kar mi vidimo kot poličast oblak, je meja oziroma stik med hladnim in toplim zrakom horizontalnih in nasprotnih smeri. Oblika police nastane, ker topel in vlažen zrak ob dvigu kondenzira še predno doseže preostali del nevihtnega oblaka.

Nad poličastim oblakom pogosto nastajajo zelo zanimive in lepe strukture. Imenujejo se dotočni trakovi ali striacije. Tudi ti nastajajo v obliki dolgih polic, vendar so razporejeni na različnih nivojih (višinah) na zunanjem stebru nevihtnega oblaka. Dotočni trakovi kažejo na to, da nevihta vase vleče zrak iz več kilometrov daleč.