N. V. | 20. 8. 2024, 08:00

6 znakov, da je vaše duševno zdravje ogroženo (morda je čas, da obiščete psihologa)

Profimedia

Tukaj je šest simptomov, ki najpogosteje kažejo na ogroženo duševno zdravje. 

Psihiatri trdijo, da tisti, ki zaradi duševnih težav najbolj potrebujejo strokovno pomoč, po njej najmanj posežejo. Psihologi in psihiatri menijo, da tisti, ki imajo težave, ne pridejo predvsem zaradi stigmatizacije in mitov, da takoj ko prestopiš prag takšne specialistične ordinacije, takrat že dobiš nalepko psihične motnje ali bolezni. Mnogi menijo, da na terapijo hodijo samo "nori" ljudje in se jim zdi škoda poiskati in sprejeti tovrstno pomoč. Predvsem na Balkanu je obisk psihiatra ali psihoterapije že dolgo tabu.

Veliko pa je takšnih, ki ne vedo, da imajo težave. Ne morejo ugotoviti, kaj točno jih muči in trpijo – s tem pa pustijo prostor, da se situacija še bolj zaplete, če pravočasno ne poiščejo strokovne pomoči.

"Velja pravilo, da prej ko nekdo poišče pomoč, lažje bo rešil težavo, ki jo ima," za Huffington Post pravi psiholog in terapevt Daniel J. Reidenberg. "Na rezultate psihoterapije lahko gledamo kot na sprostitev od stresa, tako kot mnogi gledajo na obisk fitnesa. Je priložnost za zmanjšanje stresa in olajšanje nekaterih življenjskih okoliščin," ugotavlja Reidenberg.

Navaja, da obstaja šest signalov, kdaj je zaželen pogovor s psihoterapevtom – če jih prepoznate, ne odlašajte ter ga obiščite.

1. Vaši občutki so intenzivni

Vsi smo včasih žalostni ali jezni, a kako pogosta in intenzivna so ta čustva, kaže, v kakšnem psihičnem stanju smo. Če se ponavlja in pomembno vpliva na vaše delovanje, je čas, da poiščete pomoč.

Če ste pogosto zelo intenzivno jezni ali žalostni, je čas, da obiščete psihoterapevta.

Če ste pogosto zelo intenzivno jezni ali žalostni, je čas, da obiščete psihoterapevta.

Profimedia

Takšna čustva lahko delujejo paralizirajoče in celo vodijo v napad panike, zato je normalno, da se jih izogibate, preden se zaveste, kaj se dogaja, pravi terapevtka Mary Alvord. A dodaja: "Če je vaše življenje vedno bolj omejeno, ker se marsičemu izogibate, razmislite o pogovoru s strokovnjakom."

2. Preživeli ste travmo, o kateri ne nehate razmišljati

Bolečina ob smrti v družini, razpad zveze ali izguba službe je lahko več kot zadosten razlog, da potrkate na vrata psihologa ali psihiatra. "Običajno mislimo, da bodo ti občutki izginili sami od sebe," pravi Alvordova in ugotavlja, da v večini primerov temu ni tako. Pojasnjuje, da lahko žalost ob izgubi vpliva na naše vsakodnevno funkcioniranje in je vzrok za našo umaknjenost in asocialnost. Če se ujamete, da ne počnete več stvari, v katerih ste uživali, in to opazijo tudi ljudje okoli vas, je morda pravi čas, da se pogovorite s strokovnjakom, pojasnjuje terapevtka.

3. Imate težave z želodcem, nerazložljive ponavljajoče se glavobole in vaša imunost je vse slabša

Ko duševno nismo najbolje, to vpliva tudi na naše telo, pravijo strokovnjaki. Raziskovalci so dokazali, da se stres lahko kaže na več fizičnih načinov, od kroničnih težav s prebavo do pogostih glavobolov, pogostih prehladov in celo pomanjkanja libida. Reidenberg dodaja, da so nenavadne bolečine, kot so nenadni mišični krči ali bolečine v vratu, pogosto znaki dolgotrajnega stresa ali čustvene vznemirjenosti.

4. Začeli ste zlorabljati nekaj nezdravega, da bi "obvladali" situacijo

Če ugotovite, da ste začeli več piti ali uporabljati droge ali se prenajedati, so to lahko znaki, da upate, da boste "pokopali" občutke, s katerimi bi se morali soočiti.

5. Počutite se izključene iz dejavnosti, v katerih ste nekoč uživali

Če ne uživate več v odhodu na kavo s prijatelji, gledanju filma ali tedenskih kosilih s starši, do nedavnega pa ste v tem uživali, je to lahko pokazatelj težav, o katerih govorimo, pojasnjuje terapevt.

6. Vaši odnosi z ljubljenimi so postali "napeti"

Niste se več sposobni "odpreti" svojim bližnjim in jim povedati, kako se počutite, saj morda sploh ne morete prepoznati, kaj točno vas muči, a veste, da vas nekaj vztrajno moti. Če preživljate čas s svojimi bližnjimi ter so vam v breme, je morda čas, da poiščete strokovno pomoč, zaključujejo psihoterapevti.