Vid Legradić | 28. 9. 2022, 10:56

Ne boste verjeli: TA popularna pijača lahko pomaga pri prehladu, motnjah v prebavi in oslabljenem imunskem sistemu

Nedavno sem v lokalu enega od slovenskih turističnih krajev srebal jutranjo kavo. Jesenski dež je pod streho pognal še nekaj premraženih popotnikov. Najbolj zdelan med njimi je namesto tople pijače naročil kokakolo*. 

Pozornost bi kaj hitro preusmeril drugam, če dotični gost s sosednje mize iz žepa ne bi potegnil lončka s soljo.

Nekaj si jo je natresel na zgornjo stran dlani in kozarec mehurčkaste pijače v slanih požirkih izmenjujoče izpraznil. Ne le, da se nisem mogel načuditi izvirnosti kombinacije, premamila me je tudi radovednost. Čemu tak način pitja? Vljudnemu vprašanju je sledil zanimiv odgovor: »Pomaga pri vnetem grlu«. Mešanica kokakole in soli odpravi bolečine v grlu. Alternativni zdravilec je govoril olajšano, hkrati pa mi je zaupal še en recept. 

V južnih predelih Združenih držav Amerike in na daljnem Vzhodu se ob oslabitvi imunskega sistema lahko pripravi prav poseben sirup. Gosta pijača s konsistenco multivitaminskega sirupa ni nič drugega kot prevreta kokakola. Recept pričujočega pravi, da se kokakola pogreje nad vročim ognjem. Med vretjem se v zmeraj bolj gosto tekočino dodajata še svež strt ingver in limonin sok. Ko večina vode izpari, je sirup pripravljen za uživanje. Najbolje po žlički, pred spanjem. »Škoditi vsekakor ne more,« sem odgovoril urbanemu zdravilcu. 

Legende pravijo, da je kokakola sprva nastala kot zdravilni napitek. Morda zato, ker jo je leta 1886 izumil zdravnik. Takrat je bila ena od osrednjih »zdravilnih« sestavin izvleček koke oziroma kokain. Od tu tudi njeno ime. Koka in kokain sta bila v poznem 19. stoletju prepoznana kot učinkoviti zdravili za lajšanje težav, povezanih s trebušno slinavko. Ker je bil kokain priznan tudi kot učinkoviti lokalni anestetik in je bil na voljo le v lekarnah, se je kokakola, kot njegov nadomestek, poskušala uveljaviti na tem področju. Čeprav se je med drugim prodajala kot zdravilo, ji na dolgi rok seveda ni uspelo, saj je bila že v svojem bistvu namenjena običajnemu pitju.

Ko je leta 1903 izgubila še kokain, se je skupaj z izumom hladilnika prelevila v osvežilno pijačo.

Kljub izgubi koke ima kokakola še enega asa v rokavu. Kofein ima dokazano veliko dobrih lastnosti. Torej, zakaj ne bi bila vsaj malo zdravilna?

Kofein lahko okrepi srce, povečuje delovanje možganov, jeter, zavira parkinsonovo bolezen, zavira raka na črevesju in še mnogo drugega dobrega. Zakaj potem ne bi enostavno le povečali količine kofeina v kokakoli? Kako? Zelo enostavno! Ker kofeina ni mogoče kupiti kar tako, na policah trgovin, je najbolje popiti kar mešanico z imenom Amerikola. To je popolna kombinacija ekspresa in kokakole. Če lahko Irci kavo pijejo z viskijem in Mehičani s tekilo, zakaj je ljubitelji kofeina ne bi pili s kokakolo. Okus je tako komplementaren, da boste na Japonskem našli celo uradno kokakolo z okusom kave. 

Verjetno ste si, v katerem od viralnih poskusov na YouTubu že kdaj ogledali, kako kokakola razžira meso oziroma jetra. Razlog za jedkost sta ogljikova in fosforna kislina. Zaradi njiju je kokakola po kislosti relativno blizu formi naravne želodčne kisline. Zato lahko sodeluje pri prebavi. Iz tega izhaja mit, da si s pitjem kokakole umirimo želodec. Učinek kokakole na raztapljanja hrane je sicer malenkosten, a ravno ta malenkost je včasih dovolj, da se počutimo bolje. Kot popotnik lahko potrdim tudi sam, da mi je kokakola dejansko umirila želodec in prebavo. Še zlasti v Indiji, kjer se pekoči hrani niti nisem mogel izogniti, sem jo uporabljal kot blažje zdravilo - alternativno seveda. Morda so pri vsem tem nekaj zaslug imeli tudi mehurčki, ki povečujejo učinek raztapljanja, pa tudi sladkor in natrijev bikarbonat. Vsekakor je ob resnih zdravstvenih težavah treba poseči po drugih stvareh (in se pred tem posvetovati z osebnim zdravnikom).

»Sirup ima celo boljši okus kot tisti, ki je narejen iz smrekovih vršičkov,« je še dodal turist, pospravil solnico in se s fotoaparatom odpravil na lov za novimi motivi.

* opomba: kot eno najbolj znanih brezalkoholnih pijač jo seveda vsi poznamo pod blagovno znamko Coca-Cola, a ker dotični članek ni promocijske narave, prav tako pa tokrat govorimo o nje alternativnih uporabah, se v članku nanjo namenoma nanašamo z izrazom kokakola.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord