Uredništvo | 3. 1. 2024, 06:00

Ste vedeli? To je razlog, zakaj na dlaneh in stopalih nimamo dlak

Profimedia

Novo znanje prinaša možnost za zdravljenje pleše.

Naše življenje bi bilo zelo drugačno, če bi bili po dlaneh poraščeni z dlako. Rokovanje bi bilo mehkejše, prehranjevanje s kebabom pa še večji masaker. Rokavic verjetno ne bi niti potrebovali. Ravno poraščenost nas razlikuje od večine drugih sesalcev, ki imajo poleg bujne dlake še kosmate tačke. 

Znanstveniki so raziskovali fenomen, zakaj ljudje nimamo dlak po dlaneh in stopalnih. Odkrili so, da ima to naše področje sestavino, ki je drugi predeli rok in nog nimajo. Raziskovalci Univerze v Pensilvaniji so odkrili, da gola koža vsebuje naravno prisoten inhibitor, ki blokira signalno pot WNT. Ta pot nadzoruje rast las in je ključna za razvoj lasnih mešičkov. Inhibitor - beljakovina, imenovana Dickkopf 2 (DKK2) - preprečuje normalno delovanje te poti in je razlog, zakaj imamo tako gladke dlani.

"Na podlagi nekaterih objavljenih podatkov smo sprva pričakovali, da bi lahko DKK2 igral vlogo pri ustvarjanju vzorca lasnih mešičkov na koži z dlakami, kar pa se ni izkazalo za resnično," je povedala soavtorica študije Sarah Millar, doktorica znanosti. "Namesto tega smo ugotovili, da ima nepričakovano funkcijo na območjih kože brez dlak."

Profimedia

Zdravilo za plešo?

Millar, profesorica dermatologije in direktorica Centra za biologijo in bolezni kože na Univerzi v Pensilvanijii, je skupaj s sodelavci ugotovila, da območja brez dlak vsebujejo DKK2. Na dlaneh in stopalih je DKK2 močno izražena. Ko so naredili eksperiment, kjer so genetsko odstranili to beljakovino, je na prej brezdlaki površini začela rasti dlaka.

Da bi to dodatno preverili, so analizirali kožo zajcev, ki imajo na podplatih dlake. Millar je z ekipo ugotovila, da zajci nimajo visokih ravni te beljakovine - kar pojasnjuje, zakaj lahko tam rastejo dlake.

Čeprav znanstveniki ne vedo, zakaj imajo zajci dlake na podplatih, menijo, da imajo polarni medvedi kosmate šape, ker jim dlaka pomaga izolirati noge, ko hodijo po snegu in ledu. Domnevajo tudi, da ljudje nimamo dlačic na dlaneh in podplatih, ker nam gladke roke pomagajo pri oprijemanju površin. Smo manj dlakavi kot naši sesalski vrstniki nasploh, kar se kaže kot evolucijska razlika.

Raziskava bi bila lahko v pomoč ljudem, ki zaradi bolezni po telesu nimajo dlak ali las. Po podatkih Ameriške akademije za dermatologijo več kot 80 milijonov ljudi trpi za plešavostjo, kar bi lahko zdravili s DKK2.