D. D. | 28. 8. 2023, 07:00

Skrb vzbujajoče: to je predmet, na katerem je več mikrobov kot na straniščni školjki

Profimedia

Virusi in bakterije se velikokrat zadržujejo tam, kjer bi jih najmanj pričakovali.

Ves čas poslušamo o redni higieni rok, saj mikrobi na nas prežijo vsepovsod. Patogeni virusi in bakterije se namreč najpogosteje zadržujejo tam, kjer bi jih najmanj pričakovali. Vemo, da so najbolj umazana mesta straniščne školjke, kljuke, pa tudi prenosni telefoni in tipkovnice. Zagotovo pa le redko kdo pomisli tudi na stekleničke za večkratno uporabo

Ne glede na to, ali je steklenička iz plastike ali nerjavečega jekla, se lahko hitro umaže. Težave nastanejo, če iz nje pijemo le vodo, saj tako ni vidno umazana, v resnici pa je lahko pravo leglo bakterij

"Tekom uporabe bakterije znotraj stekleničke naredijo biofilm, ki se ga lahko odstrani le z mehanskim drgnjenjem," pojasnjuje dr. Philip Tierno, priznani profesor mikrobiologije in patologije na medicinski fakulteti NYU Langone School of Medicine. Svetuje, da stekleničko redno čistite s temu namenjeno krtačko, navaja Mashable

Ne glede na material so stekleničke za večkratno uporabo lahko leglo bakterij.

Ne glede na material so stekleničke za večkratno uporabo lahko leglo bakterij.

Profimedia

Skrb vzbujajoče ugotovitve

Rezultati nedavne raziskave iz Brazilije so razkrili skrb vzbujajoče ugotovitve. Ljudje svojih stekleničk za večkratno uporabo ne čistimo dovolj. Raziskovalci so 30 naključnih članov fitnes centra prosili, naj jim dajo svoje stekleničke, da preverijo prisotnost mikrobov. Ugotovili so, da so bili mikrobi prisotni kar v 90 odstotkih stekleničk, veliko stekleničk pa je bilo kontaminiranih z bakterijami, ki so odporne na antibiotike. 

Do podobnih ugotovitev so prišli tudi raziskovalci, ki so sodelovali pri ameriški raziskavi, s katero so želeli ugotoviti kolonijsko število mikrobov. Analiza je pokazala pogosto prisotnost dveh sevov bakterij. Gramnegativne, ki povzročajo infekcije in grampozitivne, ki povzročajo težave v črevesju.

Strokovnjaki so največ bakterij odkrili na pokrovih stekleničk za večkratno uporabo. Najbolj skrb vzbujajoče pa je to, da je na steklenički kar 40.000 več bakterij kot pa na straniščni školjki. Ugotovili naj bi tudi, da so stekleničke kar 14-krat bolj umazane kot posode za hranjenje živali. 

Fotografija je simbolična.

Fotografija je simbolična.

Profimedia

Kako pravilno očistiti stekleničko?

Strokovnjaki opozarjajo, da je treba stekleničko za večkratno uporabo umiti pred vsako uporabo, pri tem pa je pomembno, da so naše roke čiste. Če boste stekleničko pravilno čistili, ste lahko brez skrbi, da je varna za uporabo. Ključno je, da očistite notranjost, zunanjost in ustnik. To storite z vročo vodo, milom in ščetko za steklenice.

Pravilno čiščenje je zelo pomembno.

Pravilno čiščenje je zelo pomembno.

Profimedia

Prav tako je pomembno, da čisto ohranjate tudi krtačo za čiščenje steklenice. Strokovnjaki predlagajo, da jo po nekaj uporabah očistite v pomivalnem stroju. Če te možnosti nimate, lahko krtačo za steklenice očistite tako, da jo namočite v veliko skledo z vročo milnico in kisom, nato pa ostanke postrgate s čistimi vilicami. V obeh primerih zamenjajte krtačo na vsakih nekaj mesecev, še navaja Mashable. 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol