I. D. | 28. 6. 2022, 06:00

Strokovnjaki opozarjajo – te snovi bodo v vodi ostale za vedno

Profimedia

So zelo nevarne in praktično neuničljive. Kopičijo se v okolju, hrani, vodi.

Ste že slišali za PFAS? To je velika družina tisočih umetnih kemikalij, ki vsebujejo ogljikovo-fluorove vezi, ene najmočnejših kemijskih vezi v organski kemiji. To pomeni, da so med uporabo in tudi v okolju odporne proti razgradnji.

PFAS pogosto onesnažijo podzemno vodo, površinsko vodo in tla.

Čiščenje onesnaženih mest je tehnično zahtevno in drago. Če se bodo sproščanja nadaljevala, se bodo te snovi še naprej kopičile v okolju, pitni vodi in hrani, opozarja Evropska agencija za kemikalije.

Nebojša Tejić/STA

Prijelo se jih je ime "večne kemikalije"

S temi snovmi so izdelki odporni na vodo, vročino, maščobo in madeže, zato se že desetletja uporabljajo v različnih izdelkih. Najdemo jih med drugim v:

  • ovojnem papirju za hrano,
  • kremah za sončenje,
  • posodah s prevleko proti prijemanju,
  • ličilih,
  • pametnih telefonih,
  • ognjevarni obleki,
  • gasilski peni ...
Profimedia

A ravno njihova vzdržljivost in vsestranskost je hkrati razlog, da se kopičijo v naravi. Žal zadnje raziskave kažejo, da so te strupene kemikalije nevarnejše, kot smo si mislili. Posebej škodljive so za jetra in hormonski sistem, zmanjšujejo plodnost in zvišujejo krvni tlak pri nosečnicah, povzročajo rahlo nižjo težo novorojenčkov in slabši imunski odziv po cepljenju ter višje vrednosti holesterola.

Pet evropskih držav predlaga omejitev njihove uporabe

To so Nemčija, Nizozemska, Švedska, Danska in Norveška. Prvi korak k prepovedi PFAS v EU naj bi Evropski agenciji za kemikalije predložile že 19. julija letos.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Spokane Riverkeeper (@spokaneriverkeeper)

A najverjetneje to ne bo prineslo želenih rezultatov. Kot kažejo raziskave Ameriške agencije za zaščito okolja, sta dve strupeni kemikaliji iz te družine, ki so ju prepovedali že pred desetletjem, prisotni v pitni vodi po skoraj vseh državi.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Steve Bisson (@steve.bisson)

"Formula nevidne katastrofe"

In kaj lahko naredite, če vas skrbijo škodljivi vplivi večnih kemikalij v vodi? Izpostavljenost lahko omejite s filtri za pipe, predlagajo ekologi.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord