11. 4. 2023, 06:52 | Vir: STA

To je neozdravljiva bolezen, za katero trpi okoli 9000 Slovencev

Profimedia

Vpliva na številne vidike vsakodnevnega življenja in globoko posega v kakovost življenja. Bolezen spremeni življenje, čeprav ga neposredno ne ogroža. 

Ob svetovnem dnevu Parkinsonove bolezni evropska združenja bolnikov pozivajo politike, odločevalce in zdravstvene organizacije, naj priznajo gospodarski, družbeni in kulturni vpliv te neozdravljive bolezni ter jo prepoznajo kot v svetu najhitreje rastoče nevrološko stanje. V svetu je 9,4 milijona ljudi s to boleznijo, v Sloveniji okoli 9000.

Parkinsonova bolezen je počasi napredujoča degenerativna bolezen, katere vzroka ne poznamo. Prizadene predvsem telesno gibanje in bolnika postopoma onesposobi za samostojno življenje. Glavna značilnost bolezni je propadanje dopaminskih nevronov v kompaktni črni substanci, kar vodi do pomanjkanja dopamina v možganih. Bolezen se po navadi pojavi pri starosti okoli 60 let in nekoliko pogosteje prizadene moške kot ženske.

Profimedia

Parkinsonova bolezen lahko vpliva na številne vidike vsakodnevnega življenja in globoko posega v kakovost življenja. Bolezen spremeni življenje, čeprav ga neposredno ne ogroža. Bolniki namreč potrebujejo vedno več pomoči za običajne vsakodnevne aktivnosti.

Glavni simptomi

Simptome pri tej bolezni delimo na motorične in nemotorične. Glavni motorični simptomi so tresenje, mišična togost, upočasnjeno gibanje, izguba ravnotežja in drugi. Osebe s Parkinsonovo boleznijo pa lahko občutijo tudi več kot 40 nemotoričnih simptomov, kot so prebavne motnje, težave z mehurjem, nespečnost, zamegljen vid in drugi.

Zdravljenje Parkinsonove bolezni poteka z blaženjem simptomov s kombinacijo zdravil, terapij in kirurškim zdravljenjem. Po ugotovitvah Svetovne zdravstvene organizacije se število invalidnih oseb in smrti bolnikov s to boleznijo povečuje hitreje kot pri kateri koli drugi nevrološki bolezni.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol