R. K. | 12. 9. 2023, 14:37

FOTO: V ljubljanskem UKC nova naprava za zdravljenje nekaterih resnih bolezni (dobili smo jo kot eni redkih v Evropi)

UKC Ljubljana

V največji slovenski zdravstveni ustanovi bodo lahko s pomočjo tako imenovane globoke možganske stimulacije pomagali številnim bolnikom.

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana so pred kratkim pridobili novo napravo O-arm, s katero lahko pomembno pripomorejo pri zdravljenju nekaterih nevroloških bolezni. Zdaj pa so za javnost prikazali, kako postopek zdravljenja s takšno napravo poteka

"Ekipo nevrokirurgov in nevrologov smo v našem operacijskem bloku spremljali med izvedbo globoke možganske stimulacije (DBS) pri pacientu z napredovano Parkinsonovo boleznijo z novo napravo O-arm, ki jo je UKCL kot eden redkih centrov v Evropi pridobil pred kratkim," so zapisali na Facebooku ter v objavi dodali tudi fotografije, ki so nastale med postopkom.

Večja natančnost in bolj varno za pacienta

Pripisali so, da gre za pomembno metodo pri zdravljenju motenj gibanja, saj lahko en sam takšen poseg, ki traja približno pet ur, bistveno izboljša kvaliteto življenja bolnika. "Po zaslugi omenjenega aparata, posebnega intraoperativnega CT-ja, je postopek izvedbe operacije optimiziran za ekipo, omogoča še večjo natančnost, predvsem pa je bolj varen za pacienta." 

Klara Bokan/Bobo

Nevrokirurg doc. dr. Mitja Benedičič in nevrolog doc. dr. Dejan Georgiev sta ob tem pojasnila, da v ljubljanskem UKC letno opravijo približno 20 tovrstnih posegov, pri čemer je največ bolnikov s Parkinsonovo boleznijo, pa tudi z drugimi nevrološkimi motnjami, kot sta tremor oziroma tresavica in distonija, ki povzroča nehotene mišične krče.