P. F. | 26. 3. 2024, 21:17

Naslednja pandemija bi lahko prišla od ljudi! Znanstveniki pravijo ...

Fotografija je simbolična.

Profimedia

Raziskava je pokazala, da človeštvo živalim prenaša dvakrat več virusov kot obratno.

Znanstveniki so leta opozarjali, da bi naslednjo pandemično grožnjo lahko prinesle okužbe, ki jih ljudje dobimo od živali. Nova študija pa kaže, da je bolj verjetno ravno obratno! Človeštvo prenaša več virusov na živali, kot jih mi dobimo od živali, so povedali raziskovalci iz Univerze College London.

Strokovnjaki so dejali, da so "ljudje tako izvor kot prejemniki" virusnih zdravstvenih kriz. "Z opazovanjem in spremljanjem prenosov virusov med živalmi in ljudmi lahko bolje razumemo evolucijo virusov," je razložil soavtor raziskave, profesor Francois Balloux. Novo znanje bi lahko omogočilo, da se bolje pripravimo na bodoče izbruhe epidemij in novih blezni. 

Zaskrbljenost zaradi prenosa bolezni iz živali na človeka je rasla vse od izbruha hudih bolezni, kot je ebola, bolj malo pa smo preučevali, koliko bolezni se prenese iz človeka na žival. Raziskovalci UCL so analizirali deset tisoče virusnih genomov iz javnih baz podatkov. Ugotovili so, da je skoraj dve tretjini (64 odstotkov) vzorcev, ki so jih analizirali, prenesenih na živali od ljudi.

Novo znanje bi lahko omogočilo, da se bolje pripravimo na bodoče izbruhe epidemij in novih blezni.

Novo znanje bi lahko omogočilo, da se bolje pripravimo na bodoče izbruhe epidemij in novih blezni.

Profimedia

Vodilni avtor dr. Cedric Tan je opozoril, da lahko virusi, ki jih prenašajo ljudje, "potencialno predstavljajo grožnjo za ohranjanje vrste". Dodal je: "Ljudem lahko povzročijo nove težave, in sicer lahko ogrozijo varnost hrane, kadar je zaradi preprečevanja epidemije potrebno zaklati veliko rejnih živali. Prav tako lahko virus, ki se prenese s človeka na žival, okuži novo vrsto živali in še naprej ostaja med nami, tudi če ga izkoreninimo med ljudmi."

Dr. Tan je še dejal, da se lahko "celo razvijejo nove prilagoditve in se virus znova začne prenašati na ljudi. Razumevanje, kako in zakaj se virusi razvijajo, nam lahko pomaga ugotoviti, kako nastajajo nove virusne bolezni pri ljudeh in živalih."

Nekateri verjamejo, da je covid skočil na ljudi iz netopirjev na Kitajskem — potencialno prek vmesne vrste, kot sta rakun pes ali pangolin. Drugi menijo, da je za pandemijo kriv izliv iz laboratorija. Kitajska vztraja, da je eden od njenih trgov v Wuhanu vir pandemije. 

Znanstveniki večinoma verjamejo, da je virus prišel iz trga v Wuhanu, kjer so hranili in prodajali številne vrste živali in se je virus naravno širil od živali do ljudi. Do sedaj ni bilo najdenih trdnih dokazov, ki bi podprli kateri koli argument o izvoru covida.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord