N.Z. | 5. 1. 2024, 15:05

Zdravnica razkriva, kako sami prepoznate, ali ste zboleli zaradi gripe, covida ali prehlada

profimedia

Nahajamo se v obdobju, ko beležimo največ odsotnosti z dela zaradi okužb dihal.

Na portalu n1info.ba so povzeli strokovno mnenje srbske zdravnice dr. Biserke Obradović, ki je največ pozornosti namenila koronavirusni različici omikrona XBB.1.5 ali krakenu.

Trenutno naj bi v populaciji krožili trije tipi virusa gripe AH1, AH3 in B, koronavirus kraken, ki je ena od zadnjih različic omikrona, in virusi prehlada, je povedala dr. Biserka v dneh, ko so čakalnice zdravstvenih domov polne bolnikov, ki se pritožujejo nad bolečinami v mišicah in hrbtu, zvišano telesno temperaturo, kašljem, vnetim grlom, glavoboli, bolečinami v očesnih zrklih in hudi šibkosti.

"Prehlad in gripa spadata v skupino kapljičnih okužb, ki se prenašajo kapljično. Okužena ali bolna oseba ob govorjenju, kihanju, kašljanju v svoje okolje oddaja drobne kapljice, ki vsebujejo povzročitelje bolezni. Te kapljice po zraku pridejo do drugih ljudi, ki jih vdihnejo v telo in tako se bolezen prenese na zdrave ljudi. Zdrava oseba se lahko okuži tudi tako, da se dotakne z virusom okužene površine in prenese virus v nos in usta," je še razložila zdravnica.

Najpogostejši so prehladi

Prehlad se začne postopoma. Zanj so značilni normalna ali rahlo povišana temperatura, zamašen nos ali izcedek iz nosu in kihanje. Pojavijo se lahko tudi glavobol, boleče grlo in kašelj, ki pa so v primerjavi z gripo po intenzivnosti blažji.

Pomislite, s kom ste bili v zadnjem času v stiku in kako so se pojavili simptomi. Prav odgovori na ta vprašanja vam lahko razkrijejo, za katerim od virusov ste zboleli.

Simptomi prehlada

  • Izcedek iz nosu
  • Zamašenost nosu
  • Kašelj
  • Boleče praskanje in pekoč občutek v grlu
  • Postopno zvišanje temperature do 38 stopinj

Nasveti za hitro okrevanje

Zaužijte čim več tekočine. Ob tem ne pozabite na sveže sadje in zelenjavo, kar vam bo v boju z boleznijo izdatno pomagalo z visoko vsebnostjo vitaminov, mineralov in rastlinskih vlaken.

Vlažite zrak v prostorih, v katerih se nahajate, in redno zračite prostore, v katerih se zadržujete.

Bodite mirni in čim več počivajte, pri glavobolu, bolečinah v mišicah in visoki temperaturi pa lahko uporabite zdravila za zniževanje temperature.

Bolečino v grlu lajšajo pršila za grlo in grgranje žajbljevega čaja, za pomiritev kašlja pa si lahko pomagamo z zeliščnimi sirupi.

Za zmanjšanje izcedka iz nosu je pomembno inhaliranje in uporaba pršil na osnovi morske soli, medtem ko jemanje antibiotikov brez posveta z zdravnikom ni priporočljivo.

Če se stanje tudi po dveh do treh dneh ne izboljša in temperatura ne pade pod 39 °C, se morate čim prej oglasiti pri izbranem zdravniku.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol