Uredništvo | 23. 8. 2023, 10:55

Prehranjevanje z nezdravo hrano brez posledic? Znanstveniki trdijo, da je to zdaj mogoče!

Profimedia

Si predstavljate, da ves čas jeste kalorične in nezdrave jedi ter sladkarije, pa se nikoli ne zredite?

Z nedavno raziskavo, ki so jo izvedli na miših, so ugotovili, da novo eksperimentalno zdravilo preprečuje povečanje telesne teže in težav z jetri tudi v primeru dolgotrajnega uživanja prehrane z visoko vsebnostjo sladkorja in maščob oziroma nezdrave prehrane.

Zdravilo z majhno molekulo, imenovano CPACC, je oblikovala ekipa, ki jo je vodil zdravstveni znanstveni center Univerze v Teksasu. Molekula deluje tako, da omejuje oskrbo mitohondrijev z magnezijem, ki so odgovorni za proizvodnjo energije in kurjenje kalorij v celicah.

Profimedia

"Ugotovitve študije so vrhunec dolgoletnih raziskav," pravi molekularni biokemik Madesh Muniswamy in eden od avtorjev nove študije, objavljene v reviji Cell Reports. Magnezij je eden glavnih pozitivno nabitih ionov v telesu, skupaj s kalcijem, kalijem in natrijem, ki vpliva na različne celične funkcije. Ima ključno vlogo pri ohranjanju zdravja, uravnavanju krvnega tlaka, krvnega sladkorja in prispeva k trdnosti kosti. Prekomerna količina magnezija pa upočasni proizvodnjo mitohondrijske energije, pojasnjuje strokovnjak.

Kako je bilo zdravilo odkrito?

Novo zdravilo se je pojavilo med raziskavami o posledicah brisanja gena MRS2, ki je odgovoren za kodiranje magnezijevega nosilnega proteina Mrs2, ki olajša gibanje magnezija skozi mitohondrijske membrane. Raziskovalci so preučevali vpliv zahodne prehrane z visoko vsebnostjo maščob, sladkorja in kalorij na normalne miši v primerjavi s tistimi z izbrisanim genom MRS2. Miši z izbrisanim MRS2 so pokazale izboljšano presnovo maščob in sladkorja v mitohondrijih, tudi če so se prehranjevale z zahodno prehrano skoraj eno leto, navaja dnevnik.hr.  

Profimedia

Kako zdravilo deluje?

Jetra igrajo ključno vlogo pri uravnavanju presnove sladkorja in maščob kot odziv na prehranjevanje in post. Toda kljub svoji robustnosti imajo jetra omejitve. Natančneje, miši brez MRS2 niso pokazale znakov maščobne bolezni, stanje, ki je pogosto povezano z neuravnoteženo prehrano, debelostjo in sladkorno boleznijo tipa 2. Kot je pojasnil Manigandan Venkatesan, biolog in soavtor študije, je zmanjšanje ravni mitohondrijskega magnezija ublažilo negativne učinke dolgotrajnega prehranskega stresa.

V kasnejših testih, ki so vključevali prejemanje molekule CPACC, je ekipa opazila učinke, primerljive z brisanjem gena MRS2. Zdravilo deluje tako, da zavira magnezijeve kanale, kodirane z geni, kar vodi do vitkejših, zdravih miši zaradi zmanjšanega vnosa magnezija v mitohondrijih.  

Profimedia

Ali so rezultati uporabni tudi za ljudi?

Avtorji študije menijo, da za zdaj rezultati raziskave še niso uporabni pri ljudeh. Namreč metoda, ki jo uporabljajo za simulacijo presnovnega sindroma pri ljudeh, vključuje dolgotrajen prehranski stres. Ocena primarnih učinkov brisanja MRS2 s kratkoročnim prehranskim stresom bi lahko ponudila več vpogleda.

Poleg tega ameriški znanstveniki poudarjajo, da popoln izbris MRS2 preprečuje pregled, kako posamezna tkiva vplivajo na regulacijo presnove. Glede na široko razširjenost MRS2 poudarjajo potrebo po nadaljnjih raziskavah njegovega vpliva na organe, kot so možgani, srce, ledvice, pljuča in skeletne mišice. "Zdravilo, ki lahko ublaži tveganje za bolezni srca in presnove, kot so srčni napadi in kapi, in celo zmanjša pojav raka jeter, ki je posledica maščobne bolezni jeter, bo imelo pomemben učinek. Nadaljevali bomo z njegovim razvojem," še pravi Muniswamy. 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol