2. 7. 2022, 17:45

Netopirji niso le rezervoarji virusov, imajo tudi zelo dober spomin

Profimedia

Se spomnite, kakšno melodijo zvonjenja ste imeli pred štirimi leti? Ne? Očitno niste netopir.

Divji netopirji, ki so jih naučili povezati določeno melodijo zvonjenja z nagrado v obliki hrane, so se zvoka spomnili še po štirih letih, kaže študija, objavljena v reviji Current Biology.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Morcegos Potiguares (@morcegospotiguares)

Raziskovalci so najprej ujeli 49 predstavnikov netopirjev vrste Trachops cirrhosis. Ti netopirji živijo v Srednji in Južni Ameriki, prehranjujejo se večinoma z žabami, v sili tudi z večjimi insekti, majhnimi kuščarji in celo drugimi netopirji. Žabe in cvrčke lovijo tako, da poslušajo njihove paritvene klice.

Strupene in nestrupene vrste dejansko ločijo po zvoku.

Eksperiment se je začel tako, da so položili hrano na zvočnik, ki je predvajal oglašanje netopirjeve najljubše žabe. Kvakanju so nato dodali tritonski opomnik za sporočila na pametnih telefonih. Nazadnje so kvakanje utišali in ostalo je samo zvonjenje. Vpeljali so tudi tri druge melodije zvonjenja, ki niso bile povezane s hrano. Tako so bili lahko prepričani, da netopirji ločijo med različnimi melodijami.

Profimedia

Med treningom, ki je trajal od 11 do 27 dni, je vsak netopir vsaj 40-krat odletel k melodiji po hrano. Nato so jih raziskovalci opremili z mikročipi in jih spustili nazaj v divjino.

V naslednjih štirih letih jim je uspelo ponovno ujeti osem od poskusnih netopirjev. Njihov spomin so preizkusili v primerjavi s 17 netopirji, ki niso sodelovali v prvotni študiji. Prvi so hitro prepoznali melodijo in odleteli proti zvočniku, drugi ne. Pri tem je treba opozoriti, da so netopirji iz prve skupine pogosto odleteli h katerikoli melodiji, ki so jo bili slišali pred štirimi leti, ne glede na to, ali je bila povezana s hrano ali ne.

Profimedia

Dober spomin netopirjem pride prav, saj hitro prepoznajo okusen plen, tudi če se znajde na meniju bolj poredko, a po drugi strani dolgoročni spomin “pokuri” veliko energije in celo ovira kratkoročni spomin. Naslednje vprašanje, na katerega bodo znanstveniki poskušali odgovoriti, so torej dobre in slabe plati dolgoročnega spomina pri živalih.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol