Uredništvo | 11. 10. 2023, 18:02

Ste vedeli, da pasja uš prenaša trakuljo, s katero se lahko okuži tudi človek? (Prepoznajte znake)

Profimedia

Uši so trdovratna bitja, tako na človeku kot na psu in ne nazadnje rastlinah. Če sumite, da ima vaš pes uši, hitro ukrepajte, da ne postane ta majhna žival tudi vaša velika težava. 

"Uši so kožni zajedalci, ki prizadenejo ljudi, pse in mačke. Prehranjujejo se z dlako, odmrlimi kožnimi celicami in krvjo. Uši na živali odlagajo jajčeca (gnide), iz katerih se razvijejo odrasle uši. Pasje uši lahko prenašajo trakulje, s katerimi se lahko okužimo celo ljudje," so zapisali na Veterinarski kliniki Zajc & Co. in opozorili na težavo, na katero smo morda premalo pozorni. Običajno več poudarka dajemo bolham in klopom, na uši pa malo pozabimo.

Profimedia

V prvi vrsti je dobro prepoznati znake, ki opozarjajo na to, da bi vaša žival lahko imela uši. "Najpogostejši znaki, da ima žival uši, so razdražena koža, praskanje živali ter celo prekomerno odpadanje dlake; lahko pa jih tudi opazimo na koži," pravijo strokovnjaki iz omenjene klinike in ob vsakršnem sumu priporočajo pregled pri veterinarju, ki bo vaš sum potrdil ali ovrgel.

Pri psih in mačkah se največkrat pojavljata dve vrsti uši - prve se prehranjujejo s krvjo, druge pa z odmrlimi kožnimi celicami in dlakami.

Približno en mesec traja, da se razvije nova generacija uši, ki sicer v okolici ne preživijo, locirane so torej samo na živali. "Uši so lahko tudi vmesni gostitelji, najpogosteje pasje trakulje, zaradi česar je temeljito odpravljanje uši še toliko bolj pomembno," so zapisali v Kliniki Loka in poudarili, da se ta nadloga največkrat pojavlja pri mladih, slabo negovanih živalih ali pa pri starejših živalih z zmanjšano telesno odpornostjo.

Profimedia

Pasja trakulja pa lahko prizadene tudi človeka. Ehinokokoza se imenuje črevesna bolezen, ki jo povzroča ta trakulja. "Človek se okuži z uživanjem jajčec iz iztrebkov živali, najpogosteje psa. Jajčeca so s prostim očesom nevidna. Pes lahko z iztrebki, v katerih so jajčeca, okuži živila ali vodo, zlasti npr. surovo zelenjavo. Jajčeca so zelo lepljiva, zato se psu lahko prilepijo na dlako. Človek se okuži, ko psa poboža ali mu pes poliže roko. Z jajčeci se lahko onesnaži tudi bivalno okolje človeka," so zapisali na NIJZ. Bolezen povzroča ciste, ki počasi rastejo in se večajo, lahko okvarijo delovanje organov in tkiv. Najboljša preventiva je redna higiena (umivanje rok!) in primerna nega ter prehrana psa.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol