A. Ko. | 11. 10. 2022, 12:05

Ali veste, pod katero živaljo se sneg ne tali, ko počiva na njem?

Profimedia

Dnevi so vedno krajši, noči pa daljše. Na nov ritem se pripravljajo tudi v ljubljanskem živalskem vrtu. Trenutno nekatere živali izdatno hranijo, da si naberejo zimske zaloge. 

V ljubljanskem živalskem vrtu so živali z vsega sveta, iz najrazličnejših klimatskih področij in zima je za vsako posebej drugačen izziv. Kako se v ZOO Ljubljana pripravljajo na hladnejši del leta, nam je zaupala tamkajšnja biologinja in pedagoški vodja, mag. Irena Furlan.

Sogovornica pravi, da so ograde živali prilagojene njihovemu temperaturnemu območju, v katerem lahko preživijo.

Pred zimo se nekaterim živalim povečajo obroki hrane, da si naberejo dovolj podkožne maščobe. Taki so na primer morski levi in medvedi. Slednjim v najhladnejših dneh prenehajo ponujati hrano, zato da zadremajo.

Katere živali pa so najbolj občutljive na mraz? ʺNa mraz so najbolj občutljive žuželke, dvoživke in plazilci iz subtropskih in tropskih krajev. Med sesalci pa primati in mali sesalci,ʺ pravi Furlanova.  

Na drugi strani pa so na nizke temperature dobro prilagojeni domorodni sesalci, kot so medvedi, volkovi, risi, jelenjad, alpski kozorogi in mačje pande. ʺV tem času jim zraste dolga resasta dlaka in gosta podlanka. Ta je tako gosta, da jih dež in sneg ne premočita do kože. Zrak ujet med dlake pa je dober toplotni izolator,ʺ je povedala sogovornica in z nami delila še eno zanimivost:

ʺSeverni jeleni so tako dobro izolirani, da se sneg pod njimi ne tali, kadar ležijo na njem in počivajo.ʺ

Pred zimo zaposleni v živalskem vrtu poskrbijo za zaloge suhe hrane, kot so seno, lucerna, ribe in različne vrste briketov. Ko nastopi zmrzal, pa so še posebej pozorni, da imajo živali svežo tekočo vodo, suha ležišča in zavetja. Živalim iz eksotičnih krajev pa ogrevajo notranje prostore.     

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol