22. 12. 2021, 09:12

Izrael že poziva k cepljenju s četrto dozo - na WHO so se oglasili s pomembno pripombo

Profimedia

Izrael je prva država na svetu, ki je svojim državljanom začela ponujati četrto dozo cepiva proti koronavirusu. Ob tem pa Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da je neenakost pri dobavi cepiva po svetu še vedno zelo izrazita in nadvse problematična.

Izrael je k četrti dozi cepiva proti koronavirusu pozval vse starejše od 60 let, v želji, da bi čim bolj zamejili širjenje različice Omicron. Tako so se odločili takoj po tem, ko je Izrael oznanil prvo smrt zaradi okuženosti z novim sevom.

Izraelski pacient, ki je umrl okužen s sevom Omicron, je bil v šestdesetih letih starosti in je bil hospitaliziran dva tedna, preden je boj z boleznijo izgubil.

»Prebivalci Izraela so bili med prvimi na svetu, ki so prejeli tretjo dozo cepiva proti covid-19 in zdaj nadaljujemo s tem trendom tudi pri četrti dozi,« je ob pozivu povedal izraelski premier Naftali Bennett, ki je ob zaključku govora poudaril, da cepljenje rešuje življenja.

Izrael ima sicer 63-odstotno precepljenost, 45 odstotkov pa jih je prejelo tretjo dozo cepiva.

Na drugi strani Svetovna organizacija namiguje, da je ta ukrep Izraela proti njihovim željam. Tedros Adhanom Ghebreyesus, direktor WHO, je opozoril, da je neenakost pri dostopnosti do cepiva zelo izrazita in da bi dobro precepljene države morale odvečna cepiva ponujati državam, ki do cepiva ne morejo in imajo nizko stopnjo precepljenosti.

Po poročanju WHO, so bogate države prejele kar 50-krat več cepiv kot revnejše. V Afriki je z vsaj eno rundo cepiva cepljenih nekaj več kot 10 odstotkov prebivalstva, v primerjavi z Severno Ameriko, kjer je ta številka 64 odstotkov in Evopo, kjer je vsaj eno dozo cepiva prejelo 62 odstotkov prebivalstva.

»Nihče od nas noče biti čez 12 mesecev spet tu in se pogovarjati o zamujenih priložnostih, nadaljnjih neenakostih ali novih virusnih različicah,« je povedal Ghebreyesus. »Če želimo v prihodnjem letu zaustaviti pandemijo, morajo končati neenakost pri dostopnosti do cepiv in zagotoviti, da je vsaj 70 odstotkov prebivalstva vsake države polno cepljenih do sredine leta 2022.«

Viri: Reuters, BBC, CGNT

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol