D. D. | 5. 9. 2023, 06:00

Skrite nevarnosti: kaj vse se lahko zgodi, ko vaš avto ni v uporabi

Profimedia

Ste šli na daljši dopust, vaš avto pa sameva na parkirišču? Preverite, kakšne težave vas lahko pričakajo, če dlje časa avta ne vozite.

Ste vedeli, da če avtomobil ne uporabljate redno, se lahko pojavijo določene težave? Tudi če vozite novejši avto, se lahko zgodi, da vam bo ob neuporabi povzročal sive lase. 

Oslabljen akumulator

Najpogostejša težava, ki se lahko pojavi, ko je vaš jekleni konjiček parkiran najmanj teden dni, je oslabljen akumulator. Ta lahko namreč po daljši neaktivnosti postane šibek, posledično pa boste imeli težave pri vžigu. Lahko pa se zgodi tudi, da se bo popolnoma izpraznil, kar pa ne pomeni, da je obisk specializirane trgovine neizogiben. Če vam avto uspe zagnati, lahko akumulator ponovno napolnite s kratko vožnjo, navaja hrvaški portal N1

Dlje časa parkiran avtomobil vam lahko povzroči nemalo težav.

Dlje časa parkiran avtomobil vam lahko povzroči nemalo težav.

Profimedia

Zarjavele zavore

Še ena težava, ki vas lahko pričaka v primeru, da vaš avto dlje časa stoji, so zarjavele zavore. To se lahko zgodi predvsem, če avto dlje časa stoji v vlažnih razmerah ali pa je izpostavljen obilnejšim padavinam. Težavo boste prepoznali po cvilečem zvoku med vožnjo. Temu se lahko izognete tako, da avtomobil parkirate pod streho, po besedah strokovnjakov pa lahko rjavenje preprečite tudi tako, da ga občasno premaknete. 

Zastarelo gorivo

Večje težave se lahko pojavijo tudi, če pustite avto stati dva meseca ali več, ne da bi porabili poln rezervoar goriva. V tem primeru lahko pride do izgube učinkovitosti motorja, sunkovite spremembe obratov ali celo nezmožnost vžiga. Ponovno napolnite rezervoar, saj to zmanjša količino kisika v rezervoarju, ki razkraja gorivo, ter tako zmanjšate razkroj zaradi kondenzacije, še navaja hrvaški medij. 

Deformacija pnevmatik

Če je bil avto parkiran vsaj tri mesece, obstaja možnost, da bodo pnevmatike spremenile obliko, ker se uniči profil gum. To se lahko zgodi predvsem, če je tlak v pnevmatikah nizek. Še posebej bodite pozorni v hladnejših mesecih, saj velja, da nižje temperature povzročijo padec tlaka v pnevmatikah. Temu se lahko izognete tako, da avtomobil občasno premaknete vsaj toliko, da spremenite položaj gum

Nižje temperature povzročijo padec tlaka v pnevmatikah.

Nižje temperature povzročijo padec tlaka v pnevmatikah.

Profimedia

Škodljivci

Miši in drugih glodavcev si zagotovo ne želite v bližini vašega jeklenega konjička. Povzročajo namreč veliko škodo, saj se spretno skrijejo pod avto in grizljajo žice. V najboljšem primeru pa vam umažejo notranjost avtomobila. Ker se te živali rade zatečejo v temne prostore, avto parkirajte tam, kjer je vsaj nekaj svetlobe, še navaja hrvaški portal N1.  

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol