D. D. | 4. 8. 2023, 07:00

Po koliko časa na soncu se avto spremeni v smrtonosno kletko za otroka? (Strokovnjaki razkrili osupljive podatke)

Profimedia

Kljub številnim tragedijam in resnim opozorilom se še vedno vse prevečkrat dogaja, da otroci ostajajo zaprti v razgrete avtomobile.

V Sloveniji je nedolgo tega še kako odmevala smrt fantka, ki je umrl po tem, ko sta ga starša nekaj ur pustila v razgretem avtomobilu pred domačo hišo. Čeprav naj bi bili v Evropi takšni primeri redki, pa glede navedbe portala KidsandCars v ZDA vsako leto na podoben način umre kar 37 otrok

Marsikdo se seveda sprašuje, kako je sploh mogoče, da nekdo pozabi otroka v razgretem avtomobilu? Bolj kot pozabljivost takšnim nesrečam verjetno botruje dejstvo, da se ljudje premalo zavedajo, da se temperatura potniške kabine v avtomobilu, parkiranem na soncu, zares zelo hitro dvigne na življenje ogrožajočo raven. 

Avto se močno segreje, tudi če je parkiran v senci

Nedavna raziskava, objavljena v spletni reviji Taylor & Francis, je postregla z zanimivimi rezultati. Strokovnjaki so namreč ugotovili, da pri 35 stopinjah Celzija temperatura v na soncu parkiranemu avtomobilu v samo eni uri doseže 47 stopinj Celzija!

Če je avto parkiran na soncu, se močno segreje tudi volanski obroč.

Če je avto parkiran na soncu, se močno segreje tudi volanski obroč.

Profimedia

Omenjeno temperaturo doseže potniška kabina, medtem ko se armatura lahko segreje še bolj, doseže lahko tudi do 69 stopinj Celzija, in to - kot rečeno - v samo eni uri! Malo manj se ogreje volanski obroč, in sicer na 53 stopinj Celzija, poročajo strokovnjaki. Zelo vroči postanejo tudi sedeži, ki imajo po eni uri 51 stopinj Celzija. 

"S testi smo želeli pokazati, kaj se zgodi z avtomobilom, ki je parkiran na soncu ali v senci, medtem ko - recimo - nakupujemo,'' razlaga Nancy Selover, klimatologija z državne univerze v Arizoni in ena od soavtoric študije.

Otrok lahko usodno temperaturo doseže v eni uri

Strokovnjaki opozarjajo, da se v avtomobilu močno segreje tudi, če je parkiran v senci. V tem primeru notranjost v samo eni uri doseže 38 stopinj Celzija, kar seveda prav tako ni optimalno. 

Strokovnjakinja opozarja, da v takih pogojih z izdihavanjem v zrak dodajamo vlago, zato se telo ne more učinkovito ohlajati. Visoka vlažnost namreč onemogoča potenje, posledično pa lahko pride do vročinske kapi (toplotni udar). 

Predstavljajte si, kako se počuti otrok, ki je ujet v otroškem sedežu.

Predstavljajte si, kako se počuti otrok, ki je ujet v otroškem sedežu.

Profimedia

''Na vroč dan se po vstopu v vozilo komajda dotaknemo volana, zdaj pa si predstavljajte, kako se počuti otrok, ki je ujet v otroškem sedežu. V takšnih pogojih z izdihavanjem v zrak dodajamo vlago in ko je v zraku vlaga, se telo ne more tako učinkovito ohlajati s potenjem,'' pojasnjuje Seloverjeva.

Znanstveniki ne morejo natančno predvideti, kdaj bo otrok utrpel vročinski udar, v večini primerov pa je zanj usodno, ko temperatura telesa za dalj časa naraste nad 40 stopinj Celzija. Raziskovalci so ugotovili tudi, da lahko otrok, ujet v avtomobilu, kritično temperaturo doseže v približno eni uri, če je avto parkiran na soncu, in v slabih dveh urah, če je avto parkiran v senci. 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol