D.H. | 8. 7. 2024, 13:11
Ali prepoznate teh 5 tipičnih znakov zasvojenosti z mobilnim telefonom?
Številke so problematične. Študije naslavljajo rezultate z besedo 'alarmantno', ko govorijo o povprečni uporabi mobilnih telefonov za leto 2024. Podatki o tem, koliko časa gledamo na zaslon (t. i. 'screen time'), nakazujejo, da je zasvojenost z mobilnimi telefoni že postala kronična težava sodobnega življenja. Poglejmo številke in tudi znake, ki kažejo na to novodobno obliko zasvojenosti.
Letošnje študije uporabe mobilnih telefonov na globalni ravni so skrb vzbujajoče. Malim zaslonom, ki jih nosimo s seboj vsepovsod, je uspelo povsem prevzeti našo pozornost, predvsem pa se je podaljšal čas, ki ga ljudje zapravimo z buljenjem v zaslon mobilnega telefona.
Kaj pravijo številke
V povprečju ljudje kar 6 ur in 40 minut na dan uporabljajo mobilni telefon. V zadnjem desetletju se je ta povprečni čas povečal za več kot 30 minut, rekorderji pa so menda v Južni Afriki, kjer povprečni lastnik mobilnega telefona uporablja napravo kar 9 ur in 24 minut dnevno.
Največji poskok (4,4 % porasta v letu dni) se je zgodil leta 2017, ko je bila uporaba Facebooka na vrhuncu, močno popularna pa sta bila istočasno tudi YouTube in Pinterest, drugi največji poskok (4 % porasta v letu dni) v času uporabe mobilnih naprav pa se je pripetil leta 2020, v letu pandemije, sploh pri mlajši populaciji, ko so zasloni postali nujni del vsakdana.
Mladih tudi ni več mogoče izolirati od zaslonov, saj so ti povsem integrirani v naša življenja. Kako zgodaj se otroci privadijo na zaslone, priča dejstvo, da kar 49 % dojenčkov, starih 2 leti ali manj, že ima interakcijo z mobilnim telefonom.
Kako zapravljamo ves ta čas na mobilnih telefonih
Morda bi si mislili, da ljudje največ časa na telefonih zapravijo za brskanje po družbenih omrežjih. A porast v času uporabe predstavlja predvsem dejstvo, da so mobilni telefoni postali zmogljivejši, z izjemnimi zasloni in čisto sliko, kar pomeni, da se je na mobilne telefone prestavila tudi vsa zabava.
Tako največ porabljenega časa predstavlja gledanje televizije in filmov (3 ure in 16 minut v povprečju), sledi igranje videoiger (1 ura in 46 minut). Šele na tretjem mestu je drsanje po družbenih omrežjih (1 ura in 27 minut), nato sledi brskanje po internetu (51 minut) in ostale aktivnosti, ki zahtevajo povezavo na splet.
5 znakov, da ste morda že zasvojeni z mobilnim telefonom
Ko redna uporaba mobilnega telefona preraste v težavo, govorimo o zasvojenosti. V povprečju naj bi odrasli celo do 50-krat na dan pogledali na telefon, mlajša generacija (stari od 18 do 24 let) pa celo do 85-krat na dan. Strokovnjaki so prepričani, da takšna uporaba absolutno vodi do klasičnih oblik zasvojenosti. In znaki so …
#1 Prezaposlenost
Ko telefon brez pravega razloga preverjate ves čas, medtem ko opravljate različna opravila (recimo v službi, ko delate na računalniku, med gledanjem televizije, med gospodinjskimi opravili), ali ko vsak prosti trenutek takoj zapolnite z uporabo mobilnega telefona (ko ste recimo v vrsti na blagajni, ko čakate, da zavre voda …).
#2 Nezmožnost odnehati
Ko telefona dlje časa ne morete odložiti in čutite neznosno potrebo po tem, da telefon ves čas preverjate, tudi v situacijah, kjer ni primerno, recimo v kinu ali med obroki.
#3 Odtegnitvena kriza
Kadar ne morete dlje časa uporabljati telefona, čutite nelagodnost, tesnobnost in vse druge tipične odtegnitvene sindrome. Kadar ni signala ali če telefon ni nemudoma na voljo, ko se vam zazdi, da bi ga radi uporabili, postanete nejevoljni, razdraženi, jezni.
#4 Sram
Čutite, da morate skrivati, kako pogosto uporabljate svoj mobilni telefon. Ko ga uporabljate, ga skrivate pod mizo ali se obrnete stran od ljudi, morda celo odidete v drug prostor, da ste med uporabo sami.
#5 Izguba nadzora
Ob prvih znakih dolgočasja ali žalosti se nemudoma zatečete k telefonu. Telefon vam ponuja uteho, pomiritev, kot jo nekateri ljudje iščejo v hrani ali alkoholu.