D.H. | 23. 7. 2024, 08:49

7 pogostih navad pri pisanju SMS-sporočil, ki so v resnici precej nadležne

Profimedia

Imajo vaša SMS-sporočila kakšne posebnosti? Uporabljate veliko trojnih pik, emojijev, preveč ali premalo ločil, morda vsako besedo pošljete v svoji vrstici? Včasih nam pod kožo zleze kakšna povsem neškodljiva navada, ki pa je prejemnikom lahko precej nadležna. Prečistite svoje SMS-vsebine že danes.

Sporočilo, da ste klicali

Pokličete prijatelja, sodelavca, znanca, kogarkoli že, a se ne javi. Zato se odločite še poslati SMS-sporočilo: 'Hej, sem te klical, pa se ne javiš. Ko si frej me prosim pokliči.' Že vidite, kje je težava? Naslovnik ima zdaj dva vaša opomnika, na katera ne more odgovoriti. Če se klicana oseba ni javila na telefon, je najbrž zasedena in zadnja stvar, ki jo potrebuje, je še eno zvočno opozorilo sredi sestanka, predavanja, čakalnice. Zato – če ni stanje urgentno, sporočilo po neodgovorjenem klicu ni potrebno.

Skupinska sporočila

Če je izbranih le nekaj prejemnikov, lahko skupinsko sporočilo izpade povsem učinkovito. Včasih se recimo par sodelavcev meni za skupno darilo ali pa družina usklajuje termine za obisk babice. Ko vas presune ideja, da bi vsem 40 zaposlenim v vašem oddelku poslali skupinsko sporočilo o prihajajočem pikniku, pa se nemudoma ustavite in še enkrat premislite. Ne le, da bodo telefoni cingljali po vseh pisarnah, vsakdo bo potem primoran brati čisto vsak odgovor, kar lahko ustvari pravi sporočilni kaos. 

Profimedia

Preveč emojijev

Kakšen smehec tu in tam, kakšna ikona ob koncu stavka, potem pa ste počasi že dosegli maksimalno število emojiev na sporočilo. Tudi, če pošiljate povsem prijateljsko sporočilo, polno navdušenja, ni potrebno, da je vsebina tako nastlana z ikonami, da prejemnik ne ve, ali je dobil strnjeno misel ali rebus. Pri emojijih velja podobno pravilo kot pri ličilih – manj je več.

Predolga sporočila

Se spomnite, ko so bila SMS-sporočila še omejena na 160 znakov?  Če ste jih presegli, je višek znakov padel v drugo sporočilo, ki je bilo prav tako zaračunano - in SMS-sporočila s prvimi mobilnimi telefoni niso bila poceni. Ko se je ta omejitev umaknila, so se nekatera sporočila spremenila v prave mini novele. Zato se je ob pisanju sporočil vredno spomniti, da tistih 160 znakov ni bila samo tehnična omejitev, ampak tudi povsem spodoben namig na predvideno dolžino SMS-sporočila. Bodite kratki in jasni – za daljše informacije pa raje pokličite.

Ena misel v kopici sporočil

Hej
Imaš čas
Za kavo
Ali pijačo
Kje si
Pridem do tebe
Lahko tudi pri meni
Javi

Kako grozljivo je pogledati na telefon in videti, da te od ene osebe časa 9 sporočil, ker je seveda prva misel, da je nekaj nujnega, potem pa odpreš to salvo sporočil in ugotoviš, da je v resnici le ena misel razkosana v kopico sporočil, nastreljenih eden za drugim. Takšen način pošiljanja SMS-sporočil je absolutno kršenje vsakega digitalnega bontona.

Polno zatipkanih besed

Če niste pripadniki mlajših generacij, ki na dan natipkajo za eno knjižnico sporočil, verjetno nimate tako zelo spretnih prstov, da bi na tiste majhne zaslonske tipke vse odtapkali brez napak. Zato vedno še enkrat preberite sporočilo, preden ga pošljete, da odpravite vsaj tiste najbolj grozovite zatipkane besede. 

Profimedia

Na sporočila ne odgovorite tudi po več dni

Težko obsojamo, ker v tej navadi zagotovo niste edini. Preberete sporočilo, a ker ste v trenutku zasedeni, se odločite, da boste nanj odgovorili kasneje, potem pa pozabite. Čez nekaj dni ugledate ta nesojeni SMS in se hitite opravičevati. To seveda najlažje rešimo tako, da sporočil ne beremo takrat, ko nimamo časa tipkati odgovorov in ta ostanejo vidna med neprebranimi. Vsekakor pa to zahtevna nekaj mentalne discipline.

Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del