D.H. | 1. 7. 2024, 12:05

Presenetljivo odkritje! Uporaba mobilnega telefona ponoči lahko poveča nastanek te nevarne bolezni

Profimedia

Tudi vi pred spanjem pogosto še tapkate po svojem mobilnem telefonu in se tako poskušate uspavati? Nova avstralska študija bi vas morda še dodatno prepričala, da to navado raje opustite, saj močna modra svetloba, ki jo oddajajo zasloni, ne vpliva le na kakovost spanca, ampak lahko vodi do nastanka resnejših bolezenskih stanj. 

Študija, ki je objavljena na strani The Lacent Regional Health – Europe, je avstralske znanstvenike vodila do nenavadnega in nepričakovanega odkritja. Našli so namreč povezavo med nočno izpostavljenostjo močni svetlobi in povečanim tveganjem za nastanek sladkorne bolezni tipa 2

"Rezultati so pokazali, da je močna svetloba v nočnem času povezana z višjim tveganjem nastanka diabetesa, tveganje pa se poveča z daljšo izpostavljenostjo močni svetlobi," je v izjavi za medije zapisal izredni profesor iz univerzitetnega kolidža za medicino Flinders. 

V študiji so analizirali posledice izpostavljenosti modri svetlobi z zaslonov pri približno 85.000 ljudeh. Ljudje, ki sicer niso imeli tipa 2 diabetesa, so nosili zapestnice, ki so zbirale podatke o nivojih svetlobe podnevi in ponoči. Te podatke so zbirali kar 9 let. 

Rezultati so bili šokantni

Ob analizi podatkov se je razkrilo, da so imeli ljudje, ki so bili izpostavljeni močni svetlobi v nočnem času od 0:30 in 6. ure zjutraj, povečane možnosti za razvoj diabetesa tipa 2. Ta povezava je bila opažena ne glede na to, koliko časa so bili ljudje v tem času izpostavljeni močni svetlobi. 

Kar je še dodatno presenetilo raziskovalce, pa je bilo dejstvo, da je povezava med izpostavitvijo močni svetlobi ponoči in razvojem sladkorne bolezni tipa 2 obstala, ne glede na to, kakšen življenjski slog, spalne navade, delovni urnik, prehrano in trenutno stanje mentalnega zdravja so imeli testiranci. 

Zaključili so, da se tveganja za nastanek sladkorne bolezni tipa 2 pojavijo zato, ker močna svetloba zmoti cirkadiane ritme. To so ritmi, ki uravnavajo naše biološke procese in so nekakšna notranja ura, ki telesu pove, kdaj je čas, da smo budni in kdaj utrujeni. Ko te ritme zmotimo z močno svetlobo v času, ko bi telo moralo počivati, spremenimo normalni ritem telesnih procesov, med drugim tudi glukozni metabolizem in proizvodnjo inzulina, ki nadzoruje raven sladkorja v krvi. 

Kako svetla je vaša spalnica?

Seveda pa drsanje po telefonu pred spanjem ni edina svetloba, ki lahko zmoti cirkadiane ritme. Enako moteče so lahko recimo tudi ulične svetilke, ki morda ponoči osvetljujejo spalnico skozi okno. Avtorji študije zato še enkrat poudarjajo verjetno že vsem znano mantro – poskrbite, da spite v čim bolj temnem okolju, in preprečite, da bi se lahko kje v spalnici čez noč prižigala luč (telefon obrnite na zaslon, da se ne bo ponoči prižigal, če boste na primer prejemali obvestila).