D.H. | 7. 10. 2024, 11:20
Ste tudi vi takšni? Te emojije naj bi prevečkrat uporabljali
Pošiljanje sporočil je neizogiben del digitalnega sveta in del tega načina komunikacije so tudi t. i. emojiji. Včasih jih poimenujejo tudi smeškoti ali čustvenčki in v zadnjem desetletju so postali integralni del tipkane komunikacije. Tako zelo, da smo se očitno nekaterih celo že naveličali. Spletni uporabniki menijo, da so naslednji emojiji morda videni prevečkrat.
Jajčevec 🍆
Vsekakor preseneti, da se je na prvem mestu znašel emoji, ki pravzaprav simbolizira – penis. A kot kaže, ga v sporočilih uporabljamo tako pogosto (in v tako številnih kontekstih), da so se ga ljudje že naveličali. Smo pač otročji po duši in ta zelenjavni emoji je priročen način za izražanje te pobalinske narave, a sodeč po mnenju uporabnikov, ne pade prav pogosto na plodna tla.
Stisnjene dlani 🙏
Čeprav je emoji videti kot simbol za molitev (tudi najdemo ga med emojiji s ključno besedo 'pray' - molitev), pa ga v večini primerov uporabljamo namesto besed 'hvala' ali 'prosim'. Zahvalno pojmovanje stisnjenih dlani izhaja iz japonske kulture, zdaj pa smo ga povzeli v vsakdanji digitalni komunikaciji. Potem pa se ta isti emoji uporablja še za izražanje spoštovanja in občudovanja, tako da ne preseneti, da je ob toliko pomenih postal eden najbolj pogosto uporabljenih simbolov.
Smeh do solz 😂
Pravzaprav emoji, ki se smeji do solz, predstavlja grafično upodobitev kratice ROFL – 'rolling on the floor laughing'. V davnih časih, ko emojiev še ni bilo, se je v spletnih pogovorih uporabljajo ROFL kot nadgradnjo za LOL ('Laughing out Loud'), torej za vse, kar je bilo res izredno smešno. Tako zelo smešno torej, da bi se lahko od smeha valjali po tleh. Zdaj se emoji s smehom do solz uporablja za praktično vsak vsaj rahlo šaljiv komentar, zato je hitro izgubil svoj pomen.
Dvignjen palec 👍
Je že tako, da je dvignjen palec na voljo kot hitra potrditev vsakega dogovora v sporočilih. 'Zmenjeno!' 'Potrjeno!' 'Strinjam se!' 'Se vidimo.' Vse to lahko sporoča dvignjen palec. V Facebook Messengerju je celo na voljo z enim pritiskom. Vsekakor pa ta emoji pesti enak problem kot stisnjene dlani – uporablja se ga lahko za toliko različnih namenov, zato ga potem vidimo vsepovsod in ves čas.
Srčki v očeh 😍
Srčki v vseh oblikah so preplavili digitalni svet, kot da nas med komunikacijo po sporočilih popade emocionalna inkontinenca. V resnici so srčki postali povsem standardizirana oblika všečkanja iz kulture družbenih medijev, zato so se nehote priplazili tudi v vsakdanje digitalne pogovore. Med temi so uporabniki očitno najbolj naveličani smejočega obraza s srčki v očeh, ki izraža navdušenje, občutke ljubezni in tudi zaljubljenost. To pa je, če dobro pomislimo, kar širok razpon čustvovanj, zato ne preseneča, da si ga ljudje včasih narobe interpretirajo.