N. V. | 12. 8. 2023, 20:00

Droge so vedno bolj dostopne: razkrivamo cene (policisti so nam zaupali, v katerem slovenskem mestu je najhuje)

Profimedia

Govorili smo s predstavnico policije, ki je povedala, zakaj uporaba prepovedanih drog v Sloveniji vztrajno narašča, razkrila pa je tudi, katera droga je najbolj priljubljena in nove (bizarne) trende, ki se pojavljajo.

Droge imajo številne negativne učinke na fizično, psihično in družbeno zdravje posameznika ter družbe kot celote. Kljub tem negativnim posledicam se veliko ljudi še vedno drogira. Mnoge droge namreč povzročajo občutek evforije in sprostitve, ki se lahko za nekatere zdi privlačen način pobega pred vsakdanjimi težavami ali stresom.

V Sloveniji so droge zelo dostopne

Zdi se, da vse več Slovencev išče ta pobeg, saj uporaba prepovedanih drog med državljani narašča. Temu zagotovo botruje tudi dostopnost drog v državi: Slovenijo zaznamuje tako imenovana balkanska pot, ki je zanimiva za vse oblike mednarodne organizirane kriminalitete, ne samo s področja tihotapljenja prepovedanih drog. Ustaljeni modusi tihotapstva in večletne povezave omogočajo hitrejši in organiziranim kriminalnim združbam varnejši pretok prepovedanih drog.

Profimedia

Globalno povezovanje mednarodnih organiziranih kriminalnih združb z Zahodnega Balkana, Evropske unije z južno ameriškimi ter azijskimi, ki delujejo na področju prepovedanih drog, v slovenski policiji prepoznavajo že dlje časa, je za Metropolitan.si zaupala Maja Ciperle Adlešič, predstavnica slovenske policije: "Zavedamo se pomembnosti vstopnih točk v Slovenijo, ne glede na to, ali gre za naključno ali načrtno vstopanje v državo, tranzit v cestnem in pomorsko transportnem prometu."

In medtem ko se vse draži, se v zadnjih letih v Sloveniji nakupi prepovedanih drog cenovno niso bistveno spreminjali. Običajno gram prepovedane droge konoplja znaša 5 evrov, kokain okoli 60 evrov, heroin med 20 in 40 evrov, amfetamin med 10 in 20 evrov in ena tableta MDMA približno 5 evrov.

Pogost način nakupa oziroma uporabe prepovedanih drog – tako pri mladih kot starejših – je sicer prav v krogu prijateljev in znancev. Uporabo različnih prepovedanih drog pa lahko pogojuje tudi način zabave, predvsem mladih. V Sloveniji so namreč pogoste zasebne zabave za zaprte družbe. V tem okolju dostikrat prihaja do sočasne uporabe tako alkohola kot prepovedanih drog.

Poglejte, koliko so stare osebe, ki so osumljene kaznivih dejanj v zvezi z drogami. Podatki zajemajo obdobje od 2014 do konca julija 2023.

Poglejte, koliko so stare osebe, ki so osumljene kaznivih dejanj v zvezi z drogami. Podatki zajemajo obdobje od 2014 do konca julija 2023.

Generalna policijska uprava

Katera droga je v Sloveniji najbolj priljubljena?

Policisti pri opravljanju nalog ugotavljajo, da je najbolj priljubljena in razširjena prepovedana droga konoplja, ki je tudi najlažje dosegljiva. Sledi uporaba kokaina in amfetamina, med najmanjkrat zaseženimi prepovedanimi drogami pa sta heroin in MDMA (oziroma ekstazi tablete).

Slovenijo lahko štejemo kot samozadostno pri oskrbi s konopljo, saj letno policisti odkrijejo več prirejenih prostorov za gojenje konoplje. V letu 2022 so sicer odkrili samo 34 prostorov (v letu 2021 jih je bilo 56), ki pa so bili večinoma večji, bolj inovativno in modernizirano opremljeni, kar otežuje delo policije pri odkrivanju. Še vedno pa se velike količine konoplje, predvsem z višjo vrednostjo THC – in včasih tudi cenovno ugodnejše – pretihotapijo v osebnih in tovornih vozilih iz Španije preko Francije in Italije v Slovenijo.

Profimedia

Tihotapljenje večjih količin heroina poteka po ustaljenih poteh, kjer je ena od pomembnejših balkanska pot iz Turčije preko držav Zahodnega Balkana v države Evropske unije – tudi preko vstopnih tranzitnih točk v Republiko Slovenijo z uporabo transportnih pomorskih poti.

Policisti pa ne opažajo porasta uporabe novih psihoaktivnih snovi predvsem zaradi dovolj velike ponudbe ''klasičnih'' prepovedanih drog.

Glede na podatke o številu zastrupitev v urgentnih internističnih ambulantah v Univerzitetnem kliničnem centru v Ljubljani v zadnjih letih pa lahko sklepamo, da je uporaba prepovedane droge GHB in GBL v delnem porastu tudi v Sloveniji.

Nov trend: droge Slovenci kupijo kar na spletu

Kot nov trend v Sloveniji je Ciperle Adlešičeva izpostavila nedovoljeno trgovanje s prepovedano drogo in nedovoljenimi snovmi v športu, z uporabo paketnih in poštnih storitev, pošiljk, v katerih se skrivajo prepovedane droge ali nedovoljene snovi v športu in na takšen način pridejo do uporabnika. Večino sintetičnih drog si osebe namreč lahko naročijo preko spleta, preko družbenih omrežij oziroma preko tako imenovanega temnega spleta (ang. 'darknet') in so dostavljene preko različnih dostavnih služb kot poštne in paketne pošiljke.

V katerem slovenskem mestu se največ drogirajo?

Izstopa Policijska uprava Ljubljana, kjer policisti obravnavajo največ kaznivih dejanj povezanih s prepovedano drogo. V letu 2021 so obravnavali 324 kaznivih dejanj, v letu 2022 pa 487 kaznivih dejanj.

Število obravnavanih kaznivih dejanj po občinah. Podatki zajemajo obdobje od 2014 do konca julija 2023.

Število obravnavanih kaznivih dejanj po občinah. Podatki zajemajo obdobje od 2014 do konca julija 2023.

Generalna policijska uprava

Po količini zasežene prepovedane droge pa Ciperle Adlešičeva izpostavlja Policijsko upravo Koper: v pristanšču Koper večkrat zasežejo velike količina prepovedane droge, pove.

Spomnimo, eden od večjih zasegov v zgodovini Slovenije se je zgodil lani, ko so policisti zasegli predhodne sestavine za izdelavo prepovedane droge amfetamin oziroma metamfetamin v pristanišču v Kopru. Odkrili so 1518 kilogramov BMK glicidne kisline. Po nekaterih izračunih bi lahko s pomočjo te predhodne sestavine izdelali okrog 800 kilogramov prepovedane droge amfetamin ali okoli 1400 kilogramov prepovedane droge metamfetamin.