1. 7. 2023, 14:29 | Vir: STA

Reševalci so na 1800 metrih iskali Francoza, pomagal je tudi helikopter

Facebook/Gorska Reševalna Zveza Slovenije

Nekaj minut po 23. uri se je začela iskalna akcija pogrešanega francoskega pohodnika. Na koncu so ga le našli ...

Na območju gore Jalovec se je okoli 23. ure začelo iskanje pogrešanega francoskega pohodnika. Edini znani podatek je bila lokacija, posredovana prek aplikacije na telefonsko številko v Franciji, ki ga je locirala v območje pod Kotovim Sedlom na 1800 metrih. Pohodnika so uspeli najti s pomočjo helikopterja in ga zjutraj prepeljali v dolino.

Kot poroča uprava za zaščito in reševanje, so pohodnika po preletu helikopterja locirali na drugi strani gore pod Velikim Ozebnikom nad dolino Tamar. Bovški gorski reševalci so spremljali in usklajevali potek iskanja pogrešane osebe, reševalno akcijo so nadaljevali reševalci postaje Rateče. Zjutraj, okoli 7.30, je poškodovanega pohodnika v dolino prepeljal helikopter Slovenske vojske, poroča uprava za zaščito in reševanje.

Imeli so polne roke dela

Sicer pa so gorski reševalci imeli delo že čez dan. Nekaj pred poldnevom se je na melišču pod Prestreljenikom na Kaninu pri padcu poškodovala tuja mladoletna oseba. Gorski reševalci iz Bovca so zaradi slabih vremenskih razmer poškodovanko prenesli nižje, kjer jo je prevzela dežurna ekipa in jo z vojaškim helikopterjem prepeljala v bolnišnico na Jesenice.

Tja je helikopter prepeljal tudi tujo planinko, ki si je okoli 15. ure pri sestopu s Triglava proti Staničevi koči poškodovala nogo. Zvečer, okoli 18.30, pa se je alpinistka zaplezala na Kaptanskem grebenu pod Brano v Kamniških Alpah. Kamniški reševalci in dežurna ekipa z Brnika so poškodovano plezalko s helikopterjem prepeljali v dolino.

Bobo

Gorski reševalci so v zadnjih desetih dneh posredovali pri kar 33 nesrečah, kar predstavlja več kot tri intervencije na dan, je Gorska reševalna zveza Slovenije zapisala na svoji Facebook strani. Največ intervencij je bilo na območjih gorskih reševalnih služb Bohinj, Jezersko, Bovec in Tolmin.

Dežurna ekipa za helikoptersko reševanje v gorah je bila aktivirana 18-krat, na akciji je v povprečju sodelovalo osem gorskih reševalcev. Sočasno s helikoptersko pomočjo poteka tudi klasično reševanje, saj se lahko zgodi, da se vremenske razmere v gorah hitro spremenijo in helikopter ne more do ponesrečenca ali pride do intervencije, kjer je helikopterska pomoč bolj nujna, so navedli.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol