Uredništvo | 24. 11. 2023, 14:03

Absurdni primer: umrla v psihiatrični bolnišnici, ker je spila preveč vode, osebje pa je medtem ...

Profimedia

Prekomerno uživanje vode je povzročila psihiatrična motnja, ki je osebje ni ustrezno identificiralo.

Ves čas nas z vseh strani gnjavijo z nasveti, kako pomembno je, da pijemo dovolj vode – toda kaj pa, če je spijemo preveč? Že pred časom smo pisali o hiponatriemiji, stanju, ki ga povzroči preveč vode, zaradi česar se raven natrija nevarno zniža.

Nanj je opozorila raziskovalna ekipa SLOfit, ki je navedla, da so omenjeni nevarnosti izpostavljeni predvsem športniki, ki se udeležujejo vzdržljivostnih tekmovanj in zaužijejo preveč tekočine, medtem ko se večina ljudi z zdravimi ledvicami in običajnejšim življenjskim slogom morebitnim resnejšim težavam izogne s pogostejšim uriniranjem.

Toda o tragični zgodbi o posameznici, ki se ni ukvarjala s športom, a je kljub temu umrla zaradi prekomernega pitja vode, te dni poročajo angleški mediji.

V psihiatrični bolnišnici je leta 2021 umrla 45-letna Michelle Whitehead, mati dveh otrok, ki je osebje ni imelo pod nadzorom, saj naj bi bili po besedah mrliškega oglednika "preveč zaposleni s svojimi mobilnimi telefoni", poroča Daily Mail.

Whiteheadova je bila sprejeta v bolnišnico Millbrook v Sutton-in-Ashfieldu v Nottinghamshiru zaradi simptomov paranoje, razdražljivosti, vznemirjenosti in izgubljenega stika z resničnostjo. Začela je s prekomernim pitjem vode, kar je povzročilo čezmerno hidracijo, zaradi katere je padla v komo.

Njen mož je danes prepričan, da se to ne bi zgodilo, če bi bila pod ustreznim nadzorom osebja, a so se ti namesto z njo raje ukvarjali s svojimi mobilnimi telefoni.

Profimedia

Usodno zatekanje možganov

V poročilu, ki ga je mrliška oglednica Laurinda Bower spisala, da bi pomagala pri preprečevanju podobnih prihodnjih smrti, so navedene številne pomanjkljivosti, vključno z "neustreznim nadzorom", saj je osebje "motila uporaba osebnih mobilnih telefonov", čeprav je bilo to na oddelkih prepovedano.

V poročilu, ki ga je pristojnim poslala pretekli mesec, je Bowerjeva dejala, da jo skrbi, da bi lahko zaradi malomarnosti umrlo še več ljudi, "če ne bodo ukrepali". Povedala je, da so 45-letno gospo Whitehead nekoč videli, kako pije velike količine vode iz pipe, a ker so jo opazovali le na deset minut, hkrati pa je imela nenadzorovan dostop do vode, ni bilo mogoče vedeti, koliko je spila v določenem času. 

Prekomerna hidracija je močno znižala raven natrija v njenem telesu, kar je povzročilo usodno zatekanje možganov. Njen mož Michael, ki je bil z Whiteheadovo poročen 30 let, pravi, da bi moralo osebje, ko je Michelle padla v globok spanec, ugotoviti, da je nekaj narobe. Če bi jo takrat odpeljali na intenzivno nego, bi ji gotovo rešili življenje.

Preiskava po njeni smrti je pokazala, da je prekomerno uživanje vode povzročila psihogena polidipsija, psihiatrična motnja, pri kateri imajo bolniki občutek suhih ust, zato morajo piti velike količine vode. Toda osebju ni uspelo diagnosticirati stanja, dali so ji le pomirjevala, na to, da je padla v komo, pa reagirali šele štiri ure po tem. Sprejeta je bila v bolnišnico King's Mill v Mansfieldu, a je bilo prepozno: dva dni pozneje je umrla.

Michelle Whitehead je v mladosti sicer opravljala službo bolničarke, a se ji je odpovedala, ko se je eden njenih sinov rodil z Downovim sindromom. Zanj je doma skrbela kar 19 let, še poroča Daily Mail. 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol