B.A. | 28. 4. 2023, 15:50

V bolnišnici v Zagrebu neznosne razmere: trupla pokojnikov ležijo po tleh (odgovorni se branijo obtožb)

Fotografija je simbolična.

Profimedia

"Poleg tega je dejstvo, da na Inštitutu ležijo umrli pacienti, eden 14 mesecev, drugi 9 mesecev, oba sta v razpadlem stanju, zaradi česar je v prostoru brez prezračevanja neznosen smrad, ki ne ustreza ustreznim delovnim pogojem," so med drugim pojasnili na ministrstvu za zdravje. 

Bralec hrvaškega medija Index.hr se je obrnil na njihovo uredništvo in jim sporočil, da je na tleh mrtvašnice zagrebške bolnišnice Sveti Duh več posmrtnih ostankov njihovih bolnikov. Šlo naj bi za najmanj sedem trupel, ki ležijo na tleh oddelka za patologijo te bolnišnice, najmanj štirje pa pokriti z rjuho ležijo na bolnišničnih transportnih vozičkih. 

Na KBC Sveti Duh posnetka (tega jim ga je kot dokaz poslal bralec) ne zanikajo, sporočajo pa, da morajo trupla pokojnikov zaradi premajhnega števila hladilnikov začasno namestiti v mrtvašnico, dokler se hladilnik ne sprosti. 

Spletna stran/ Grad Zagreb službene stranice

Zato so, pravijo, po Indexovem poizvedovanju direktorico KB Sveti Duh obvestili, da je omenjene težave dolžna rešiti v sodelovanju z organi zavoda in ustanoviteljem - mestom Zagreb. Peticije so predali tudi sanitarni inšpekciji, ki deluje v okviru Državnega inšpektorata Republike Hrvaške.

Najsodobnejša bolnišnica v Zagrebu, a brez kapacitet? 

Klinična bolnišnica Sveti Duh je v lasti mesta Zagreb, zgrajena je bila pred nekaj leti, nekateri njeni deli pa veljajo za ene najsodobnejših in najbolj opremljenih na Hrvaškem. Zmogljivost je približno 580 postelj, v njej pa dela okoli 1600 zaposlenih. Decembra 2021 je bila z glasovi predstavnikov Mozema in SDP, ki predstavljata večino v upravnem svetu te bolnišnice, za novo direktorico izvoljena Anamarija Šimundić, pojasnjujejo na Index.hr. 

Pred dvema mesecema se je omenjena bolnišnica znašla na naslovnicah medijev, potem ko sta v urgentni oskrbi umrli dve osebi. Spomnimo, da sta dve bolnici tik pred zadnjih dihom skupaj ležali na transportnih vozičkih v čakalnici. Takrat so se na to odzvali tudi iz vodstva bolnišnice, v odzivu so pojasnili, da naj bi le pri manjšem delu rezultati inšpekcijskega nadzora pokazali, ali je prišlo do določenih nepravilnosti pri zdravljenju.

"Če bodo morebitne nepravilnosti ugotovljene, bodo odpravljene v najkrajšem možnem času," so zaključili v izjavi.

Bolnišnica Sveti Duh: imamo premalo hladilnikov

"Stavba, v kateri se nahaja oddelek za patologijo in citologijo, je bila zgrajena junija 2018. V mrtvašnici je 12 hladilnih omar za shranjevanje trupel pokojnikov. Žal je bilo to za našo bolnišnico že takrat, ob projektiranju, premalo," se glasi njihov odgovor na posnetke, ki so jih prejeli. 

Fotografija je simbolična.

Fotografija je simbolična.

Profimedia

Kot so dodali v odgovoru, je treba zaradi premajhnega števila hladilnikov trupla pokojnikov začasno namestiti v mrtvašnico, dokler se hladilnik ne sprosti. Iz bolnišnice so za omenjen medij povedali, da so začeli s postopkom adaptacije in razširitve mrtvašnice ter nakupa dodatnih 15 hladilnikov, sredstva za to pa je zagotovilo mesto Zagreb.

"Po naših informacijah je v teku postopek javnega naročila za glavni projekt obnove in nabavo hladilnih omar. Z načrtovano prenovo bomo prostor mrliške vežice razširili za dodatnih 40 kvadratnih metrov, v katerih bo skupaj 27 hladilnih omar za hrambo trupel umrlih pokojnikov," so navedli in zatrdili, da bodo s tem zagotovili kakovostno in dolgoročno rešitev. 

Na ministrstvu za zdravje pa ... 

Na ministrstvu pravijo, da so z vpogledom v evidence ugotovili, da so doslej prejeli pritožbe zaradi nehumanih delovnih razmer v Inštitutu za patologijo KB Sveti Duh. V pobudah je navedeno, da klima in prezračevanje dve leti nista delovali, kar je ogrožalo zdravje sodelavcev, eden izmed njih pa je utrpel zdravstvene posledice.

Na ministrstvu za zdravje pravijo, da so po odloku o normativih in standardih za opravljanje zdravstvene dejavnosti v bolnišnici predpisani minimalni normativi in ​​standardi glede prostora in opreme za patološko dejavnost.

Fotografija je simbolična.

Fotografija je simbolična.

Profimedia

"Opozarjamo, da je skrajno neprimerno in nehumano odstranjevanje posmrtnih ostankov v Inštitutu za patologijo KB Sveti Duh, direktor zavoda pa mora po 85. členu zakona o zdravstvenem varstvu nujno sprejeti vse ukrepov in aktivnosti, če pride do navedenega nujnega stanja, glede na to, da je zakonsko odgovoren za zakonitost, strokovno delo in organizacijo dela v svojem zdravstvenem zavodu," je ministrstvo zapisalo v odzivu na dogodek.

"Glede na vse navedeno je Ministrstvo za zdravje nemudoma obvestilo direktorico KB Sveti Duh, da je dolžna omenjene probleme rešiti v sodelovanju z organi zavoda in ustanoviteljem, mestom Zagreb, peticije pa so bile predali tudi sanitarni inšpekciji, ki deluje v okviru Državnega inšpektorata Republike Hrvaške," so zaključili. 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol