Uredništvo | 20. 10. 2023, 13:17

Kriminalisti razbili organizirano kriminalno združbo, ki je v Sloveniji zakrivila najmanj 20 velikih tatvin

Srdjan Živulovič/Bobo/Profimedia/fotomontaža

Tolpa je kriminalna dejanja pazljivo načrtovala, vloge pa so si med seboj natančno razdelili.

Celjski kriminalisti so zaključili obsežno, več mesecev trajajočo kriminalistično preiskavo hudodelske združbe, ki je izvedla najmanj 20 velikih tatvin na območju Slovenije in v kateri je delovalo najmanj 27 oseb. V preiskavi je sodelovalo večje število kriminalistov in policistov, ki so uporabili posebne metode dela. Usmerjalo jo je Okrožno državno tožilstvo v Celju, so sporočili s Policijske uprave (PU) Celje.

PU Celje

Zaradi sumov najmanj dvajsetih kaznivih dejanj velikih tatvin so policisti kazensko ovadili sedemindvajset oseb, osmim smo odvzeli prostost.

Kradli izdelke iz bakra in drugih barvnih kovin

Policisti so na območju Policijske uprave Celje in tudi drugih policijskih uprav že od lanskega avgusta beležili povečano število kaznivih dejanj velikih tatvin, pri katerih so storilci s silo in uporabo primernega orodja vlamljali v ograjene dvoriščne oziroma poslovne prostore različnih podjetij in kradli večje količine električnih vodnikov oziroma druge izdelke iz bakra oziroma barvnih kovin.

Med preiskavo so ugotovili, da so osumljenci za izvršitev kaznivih dejanj najemali kombije pri različnih podjetjih, s katerimi so se nato odpeljali na kraje, kjer so kradli električne vodnike in druge polizdelke oziroma izdelke iz barvnih kovin. Ukradene izdelke so prodali več različnim podjetjem na ljubljanskem območju ter nekaterim za zdaj še neznanim kupcem. S prodajo ukradenih predmetov so si po ugotovitvah policistov pridobili za več kot pol milijona evrov protipravne premoženjske koristi.

PU Celje

Najemali vozila, menjavali telefone

Sam način storitve kaznivih dejanj kaže na izredno organiziranost osumljenih, ki kaznivih dejanj niso izvrševali priložnostno ali občasno, ampak zavestno in načrtno, zelo dobro organizirano in tudi zelo premišljeno. Že pred samo izvršitvijo kaznivih dejanj so si kraj ogledali in preverili, če so na objektih nameščene varnostne kamere oziroma alarmni sistemi. Pred izvršitvijo kaznivih dejanj so skrbno določili in izbirali člane združbe, ki so v nadaljevanju izvršili zgoraj opisana kazniva dejanja.

Prav tako so si vnaprej priskrbeli potrebna zaščitna sredstva, kot so maske, pokrivala, rokavice, tako, da za sabo niso puščali sledi na podlagi katerih bi jih bilo mogoče identificirati oziroma povezati s krajem kaznivega dejanja. Vnaprej so si organizirali in zagotovili različna  prevozna sredstva, ki so jih redno menjevali. Najemali so jih kot nadomestna vozila, s katerih so pred izvršitvijo kaznivih dejanj odstranili registrske tablice in namestili bodisi ponarejene registrske tablice ali pa uporabljali preizkusne registrske tablice. Prav tako so osumljenci redno menjevali mobilne telefone in telefonske številke.

PU Celje

Mnoge so policisti v preteklosti že obravnavali

Osumljenci so v celoti delovali kot hudodelska združba, ki se je organizirala z namenom izvrševanja kaznivih dejanj zoper premoženje, s ciljem pridobitve velike premoženjske vrednosti. Vloge so imeli natančno razdeljene. Določeni so potek kaznivih dejanj organizirali, del pa jih je kazniva dejanja izvrševalo. Medtem, ko so organizatorji pridobivali podatke o lokacijah, organizirali najeme in prevzeme vozil ter po zaključenih dejanjih poskrbeli za prodajo ukradenih predmetov, so ostali izvrševali kazniva dejanja.  

V zaključnih aktivnostih, kjer so preiskovalci opravili deset hišnih preiskav pri devetih fizičnih in eni pravni osebi na novomeškem in ljubljanskem območju, je sodelovalo okoli 80 policistov in okoli 40 kriminalistov. Osmim osebam so odvzeli prostost.  Skupaj so policisti kazensko ovadili 27 oseb, sedem od teh oseb so pridržali in jih privedli k preiskovalnemu sodniku, ki jim je odredil sodno pridržanje. Mnoge od njih so policisti v preteklosti že obravnavali zaradi storitve premoženjskih kaznivih dejanj tatvin, velikih tatvin, ropov, roparskih tatvin,  goljufij, poškodovanj tuje stvari in drugih, so v izjavi za javnost sporočili s PU Celje.

 

PU Celje

Druga najpogostejša premoženjska kazniva dejanja

Premoženjska kriminaliteta se pojavlja v vsaki občini in vsakem kraju, kjer se zadržujejo ljudje, več je zaznavajo v večjih, bolj gosto naseljih predelih. Ima velik vpliv in posledice na življenje v lokalni skupnosti. Oškodovanci se počutijo prizadete, ko jim nekdo odvzame njihovo lastnino, vdre v dom, preišče in premeče stanovanje ter vstopi v njihovo intimnost. Prav z vlomi v stanovanja, stanovanjske hiše in gospodarska poslopja se policija ukvarja že vrsto let. Vlomi so za tatvinami najpogostejša premoženjska kazniva dejanja storjena na območju Slovenije, so še zapisali policisti. 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol