N. V. | 18. 1. 2024, 20:00

To so razlogi, zaradi katerih vam policija lahko zapleni avto (preverili smo, ali se jih splača kupiti na dražbi)

Bor Slana/Bobo

Policistka in sodnica sta nam razložili, kakšen je postopek pri zasegu avtomobila: zakaj vam lahko avtomobil odvzamejo, kje hranijo zasežene avtomobile in po kakšni ceni jih prodajo?

Zaseg avtomobilov je pravna praksa, kjer policija odvzame lastniku avtomobila pravico do uporabe vozila zaradi določenih kršitev zakonov ali predpisov. Ta ukrep se običajno izvaja v primerih, ko je lastnik vozila vpleten v hude prometne prekrške ali druge resne nepravilnosti. Ob vozilo boste zagotovo, če se vozite brez veljavnega vozniškega izpita, vozilo vam bodo zasegli tudi v primeru, da odkrijejo, da z njim opravljate kako protizakonito dejavnost (prirejeno vozilo za prevoz droge) in podobno.

Na podlagi zakona o kazenskem postopku lahko vozilo zaseže vsak policist, ne zgolj kriminalisti, kot bi nemara kdo zmotno mislil. Policist sme zaseči motorno vozilo ne glede na to, ali je oziroma ni last storilca prekrška. Prav tako ni pomembna vrednost, starost ali trenutno stanje motornega vozila.

Bor Slana/Bobo

V letu 2021 so policisti zasegli 3341 motornih vozil, v letu 2022 je bilo zaseženih 3107 motornih vozil in letos do vključno 22. novembra 2023 je bilo zaseženih 2651 motornih vozil, je sporočila Maja Ciperle Adlešič, predstavnica policije za odnose z javnostmi.

Kam spravijo zasežene avtomobile?

Pristojni državni organi, ki izvajajo hrambo vozil, so Carinska uprava Republike Slovenije, ministrstvo, pristojno za notranje zadeve, policija, ministrstvo, pristojno za javno upravo, in ministrstvo, pristojno za obrambo, je navedeno v uredbi o postopku upravljanja z zaseženimi predmeti, premoženjem in varščinami, ki določa postopek upravljanja s predmeti, ki so bili zaseženi v kazenskem postopku ali v zvezi z njim in izročeni sodišču v hrambo ali je sodišče odredilo njihovo hrambo, med katere spadajo tudi zaseženi avtomobili. 

Avtomobile naj bi hranila sodišče in policija, če uredba za posamezne predmete ne določa drugače. A zaseženih avtomobilov v Sloveniji ne boste našli na parkiriščih ali v garažah policijskih postaj oziroma sodišč.

Žiga Živulović j.r./Bobo

Zasežena vozila z avtovleko odpeljejo do izvršiteljev, ki imajo s policijo sklenjene pogodbe za shranjevanje zaseženih vozil. "Zaseženo motorno vozilo s kraja prekrška odpelje pogodbeni izvajalec (avtovleka) v hrambo k pooblaščenemu pogodbeniku za hrambo zaseženih vozil," nam je pojasnila Ciperle Adlešičeva.

Sodišče pogosto odredi hrambo in upravljanje s predmeti pri izvršiteljih, ki so imenovani po zakonu o izvršbi in zavarovanju (ZIZ) in so vpisani v register pooblaščenih izvršiteljev, ki ga vodi ministrstvo, pristojno za pravosodje. Minister za pravosodje določi s pravilnikom pogoje, ki jih mora pooblaščeni izvršitelj izpolnjevati za zagotavljanje ustreznosti tehničnega in fizičnega varovanja predmetov – videonadzor, alarmni sistemi, posebna prevozna sredstva, zavarovanje odgovornosti, drugi ukrepi – ter druge pogoje za pridobitev pooblastila za hrambo in upravljanje s predmeti in postopek za vpis v register.

V praksi se torej hramba zaseženih avtomobilov večinoma izvaja pri pooblaščenih izvršiteljih. Po poročanju Reporterja naj bi bilo v Sloveniji sedem podjetij, ki imajo podpisane pogodbe s policijskimi upravami za skladiščenje avtomobilov, ki jih možje v modrem zasežejo ljudem, ki so kršili zakon.

Primer roma na sodišče

V vseh primerih zasega se vozilo preda kot priloga kazenske ovadbe ali poročila v nadaljnji postopek državnemu tožilstvu oziroma sodišču, ki odločata o usodi motornega vozila. Sodišče v rednem sodnem postopku odloči o odgovornosti za prekršek in mu izreče sankcijo oziroma sankcije.

Sodišče odloči, kaj se bo zgodilo z zaseženim motornim vozilom.

Sodišče odloči, kaj se bo zgodilo z zaseženim motornim vozilom.

Profimedia

Sodišče odloči tudi o predlogu za odvzem zaseženega motornega vozila in tudi, kaj se bo zgodilo z zaseženim motornim vozilom – vozilo se lahko vrne lastniku, vozilo se lahko odvzame in proda, vozilo lahko odvzamejo in uničijo. "Če je v sodbi izrečen odvzem predmetov, odloči sodišče, ki je izreklo sodbo na prvi stopnji, ali naj se predmeti prodajo po določbah, ki veljajo za izvršilni postopek, ali naj se izročijo kriminalističnemu muzeju ali kakšnemu drugemu zavodu ali pa naj se uničijo," je za Metropolitan.si pojasnila vodja Kazenskega oddelka Okrožnega sodišča v Ljubljani in okrožna sodnica Maja Povhe

Kupiti avtomobil, ki je bil zasežen?

Denar, ki ga dobijo s prodajo zaseženih avtomobilov, gre v proračun. V Sloveniji je nakup zaseženega avtomobila običajno mogoč prek dražb.

Dražbe se običajno izvajajo na določenem kraju in datumu, ki sta javno objavljena vnaprej, predmete, ki so na dražbi, pa lahko najdete na spletni strani sodnih dražb. Pred dražbo se morate registrirati, registracija pa običajno vključuje izpolnitev obrazca in morebitno vplačilo varščine.

Na dan dražbe se udeležite dogodka in sodelujte v postopku: ponujate ceno za želeni avtomobil, pri tem pa se morate držati pravil in pogojev dražbe. Pred sodelovanjem na dražbi se natančno seznanite s pogoji nakupa, vključno s morebitnimi omejitvami in pomanjkljivostmi vozila. Zaseženi avtomobili so lahko v različnih stanjih, zato je pomembno, da se zavedate morebitnih tveganj.

Če zmagate na dražbi, morate plačati določeno vsoto za avtomobil. Po uspešnem plačilu se lahko lotite postopka prenosa lastništva na vaše ime.

Zasežene avtomobile lahko kupite na dražbah.

Zasežene avtomobile lahko kupite na dražbah.

Bor Slana/Bobo

Pa cene? So avtomobili na dražbah cenejši ali dražji? Na splošno je mogoče najti tako vozila z nižjimi kot tudi vozila z višjimi cenami v primerjavi s tržnimi vrednostmi. Če je vozilo dobro ohranjeno in v delujočem stanju, je verjetno, da bo doseglo višjo ceno. Zasežena vozila s poškodbami ali potrebna obsežnejših popravil se običajno dražijo po nižjih cenah.