19. 3. 2008, 14:08 | Vir: Playboy

7 spustov v poletje

Pomislite na srečna osemdeseta, ko je v Sloveniji vladala smučarska evforija. Smučali smo kot nori, Elan je bil zakon, Kranjska Gora drugi dom. Danes pa … zelene zime, familija Kostelić in evri so nas spravili v obup in vedno več smuči in bordov samuje po kleteh. Pa vendar še ni vse izgubljeno! Pomislite na Andreja Jermana in vstajenje Tine Maze ter začnite s počepi, mi pa vam svetujemo, kje lahko smučarske užitke podaljšate pozno v pomlad!

Breuil - Cervinia, Italija

Na italijanski strani Matterhorna so smu­čarske proge speljane do višine 3480 metrov, kar bi moralo biti zagotovilo za dolgo smučarsko sezono. Proge so pisane na kožo predvsem srednje dobrim smučarjem, zahtevnejši se boste morali odpraviti na švicarsko stran meje.

Čudovit razgled pogosto zastira slabo vreme in zaradi močnega vetra so više ležeče vlečnice dostikrat zaprte. Cervinia pa ima še eno pomanjkljivost. Smučarsko središče je bilo zgrajeno v tridesetih letih prejšnjega stoletja pod Mussolinijevo oblastjo, in če že ne boste mogli biti navdušeni nad glomazno namensko zgrajeno vasjo, potem naj vas hrabri to, da je Cervinia vsaj cenovno veliko privlačnejša kot sosednji Zermatt. www.cervinia.it

Whistler - Blackomb, Kanada

Približno 170 kilometrov severno od kanadskega Vancouvra lahko do zgod­njega poletja smučarji in deskarji uživajo na ledeniku Horstman, ki je zaradi razgibanega terena pisan na kožo predvsem srednje zahtevnim smučarjem, še posebej pa deskarjem, ki se poleti učijo novih trikov, s katerimi navdušujejo atrakcij željne množice Severnoameričanov.

Borderji iz Blackomba, ki se tudi poleti ne odlepijo od svojih desk, pravzaprav trdijo, da je prav njihov borderski park rojstni kraj besede 'cool'. Kul, ne? www.whistlerblackcomb.com

Hintertux, Avstrija

Slovencem najbližji ledenik je Mölltaler Gletscher na sosednjem Koroškem, ki je za prave snežne zanesenjake žal premajhen, zato nekaj dodatnih kilometrov ne bo odveč. Na koncu doline Zillertal na Tirolskem ledenik Tuxer ponuja eno najboljših poletnih smučišč v Avstriji.

Do 18 kilometrov prog in devet vlečnic deluje vse leto, poskrbljeno je tudi za deskarje, toda kaj več od snežne zabave v odmaknjeni tirolski vasici pod ledenikom pač ni pričakovati. No ja, če so vam všeč rdečelične in, akhm, močne smučarke, ki krojijo svetovni smučarski vrh, potem ne boste prikrajšani za zabavo, saj boste na smučiščih in ob njih verjetno opazili kar nekaj svetovno znanih imen iz belega cirkusa, ki poleti na ledeniku pilijo formo. www.hintertux.at

Val Thorensm, Francija

Najbolj priljubljena med Slovenci so prav gotovo marčevska in prvomajska romanja v Val Thorens. Ugodne cene, izvrstna zabava in namestitev na smučiščih so razlogi, da se stotnije slovenskih smučarjev in smučark vsako leto podajo na pot v francoske Alpe.

Zaradi nadmorske višine od 2300 do 3230 metrov je snežna odeja zagotovljena za vse, ki želijo smučati po urejenih progah in zunaj njih, telemarkerje, deskarje ter tudi za ljubitelje vsega ekstremnega. In če se na dilcah ne boste dovolj zdivjali, imate na voljo še 50 restavracij, 60 trgovin ter seveda številne bare in diskoteke. Vse to le sedem ur vožnje iz Slovenije! www.valthorens.com

Riksgränsen, Švedska

Poletno smučanje za vas ni dovolj velik izziv? Potem jo mahnite nad arktični krog, na skrajni sever Švedske, in maja in junija smučajte pod polnočnim soncem! Dvesto kilometrov nad severnim povratnikom v bližini norveške meje lahko uživate na smučišču, ki ponuja najdaljšo smučarsko sezono v Skandinaviji.

Zahtevnost prog se seveda ne more primerjati s tistimi v Alpah ali Severni Ameriki, toda bele noči in najnovejši spa center odtehtata nekaj črnih prog, po katerih lahko vedno drvite kje drugje. Če pa ne morete brez adrenalina, si najemite helikopter. www.whistlerblackcomb.com

Lake Wanaka - Nova Zelandija

Medtem ko ljubitelji drugačnega in nenavadnega po Evropi iščemo ostanke snežnih zaplat, se pravi odvisneži odpravijo na južno pol­oblo. V bližini narodnega parka Mt Aspiring na Južnem otoku leži eno najboljših in največjih smučarskih središč na Novi Zelandiji, Lake Wanaka. Dve jezeri, Wanaka in Hawea, najdaljša novozelandska reka Clutha in pogled na 3309 metrov visok Mt Aspiring – to je dramatična kulisa, ki obdaja nikoli dolgočasno mestece, saj so Novozelandci znani po ljubezni do narave, adrenalina in divje zabave.

Štirje smučarski centri, Cardrona, Treble Cone, Snow Park NZ in Snow Farm, ponujajo odlično pripravljena smučišča, adrenalinske užitke izven urejenih prog in v deskarskih parkih, za umirjene pa tudi 55 kilometrov tekaških prog v centru Waiorau Snow Park. Eden največjih užitkov je gotovo heliski. Izkušeni piloti in smučarski vodniki so znani po tem, da skušajo ustreči vsem, tudi najbolj adrenalinsko 'udarjenim'.

Smučarska centra Cardrona in Treble Cone se raztezata na 870 hektarjih, najzahtevnejše proge pa imajo 888 metrov višinske razlike. Smučarska sezona se začne okoli 20. junija, konča pa se ponavadi sredi oktobra. Cena dnevne smučarske vozovnice v centru Treble Zone je 52 evrov (in seveda kak tisočak ali dva za letalsko vozovnico), a pomislite na zavist sosedov, ko boste konec poletja odgovarjali na vprašanje: »Kje si bil pa ti letos?«

www.skilakewanaka.com

Zermatt, Švica

V senci impresivnega Matterhorna se razprostira največje poletno smučišče v Alpah na zavidljivi višini od 2900 do 3900 metrov nad morjem. Če so snežne razmere ugodne, se tako lahko tudi poleti podite po več kot 20 kilometrih urejenih prog. Adrenalinska je že vožnja z najvišjo gondolo v Evropi Matterhorn-Express do ledeniškega paradiža Matterhorn.

Više resnično ne gre – z razgledne točke lahko od blizu opazujete švicarske, italijanske in francoske Alpe ter kar 38 štiritisočakov! Če vam višina dela preglavice, občutite zimske radosti raje v kraljestvu ledu – spustite se v ledeno palačo, 15 metrov v notranjost ledenika. Najbolj zagrizeni smučarji pa gotovo ne boste ostali ravnodušni ob divjanju po sedem kilomet­rov dolgi smukaški progi z višinsko razliko 999 metrov.

Seveda niso pozabili niti na deskarje, ki lahko svoje skoke in obrate vadijo v Gravity Parku. Cena dnevne smučarske karte je 77 švicarskih frankov (47,8 evra), če pa je vaša denarnica debelejša, je meja le nebo. Dobesedno. Ponujajo namreč tudi heliski. www.zermatt.ch

TEKST: Jasmina Dvoršek

FOTO: Ben Davidson, Christof Sonderegger, D. Daher, J. Schneider, Mark Watson, Paul Morrison

Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere