R.S. | 11. 11. 2022, 12:42 | Vir: STA

Nataša Pirc Musar ali Anže Logar? Ključna bo volilna udeležba

Facebook/Nataša Pirc Musar/Profimedia/fotomontaža

Predsedniške volitve so pred vrati, bitka pa bo šla, očitno, na nož. Če se je zdelo, da je vse že odločeno, to ni tako. 

Volilna napoved, ki jo je za Večer in Dnevnik pripravila agencija Ninamedia, kaže, da bo rezultat na nedeljskih predsedniških volitvah tesen. Agencija je telefonsko anketo izvedla med 7. in 10. novembrom na vzorcu 1150 oseb.

Prednost Nataše Pirc Musar pred Anžetom Logarjem znaša le še dobri dve odstotni točki. Pri tem bo pomembno vlogo v nedeljo igrala volilna udeležba - nižja ko bo, bolj ugoden bi bil lahko rezultat za Logarja.

Za Pirc Musarjevo naj bi v nedeljo glasovalo 51,2 odstotka udeležencev volitev, za Logarja pa 48,8 odstotka. Zaradi tesnega rezultata se močno prekrivata tudi oba intervala zaupanja volilne napovedi. Pirc Musarjeva lahko računa, da bo prejela od 48 do 54 odstotkov glasov, Logarjev interval pa znaša od slabih 46 do skoraj 52 odstotkov glasov udeležencev volitev.

Profimedia

Po poročanju časnikov to pomeni, da če bi Pirc Musarjeva dosegla spodnji rob volilne napovedi, Logar pa svojega zgornjega, bi v nedeljo zvečer lahko slavil aktualni poslanec SDS. Volilna napoved je zasnovana na stališčih tistih, ki so povedali, da se bodo volitev udeležili (49,1 odstotka) ali so bili glede tega neodločeni (33,1 odstotka).

Anketiranje je potekalo od ponedeljka do četrtka zvečer. Delež neopredeljenih o tem, koga voliti, se je zadnji dan anketiranja močno znižal. Agencija Ninamedia je telefonsko anketo izvedla med 7. in 10. novembrom na vzorcu 1150 oseb.

Anketni podatki kažejo, da Logar ohranja nespremenjeno volilno podporo iz prvega kroga. Okoli 55 odstotkov glasov, ki jih bo prejel, bodo prispevali volivci SDS, slabih 20 odstotkov volilne podpore lahko pričakuje od volivcev NSi, 15 odstotkov pa od ljudi, ki so strankarsko neopredeljeni.

Za rezultat volitev bo najpomembnejša volilna udeležba

Skoraj 80 odstotkov volivcev, ki so v prvem krogu glasovali za Milana Brgleza, naj bi zdaj glasovalo za Pirc Musarjevo, 10 odstotkov za Logarja, preostalih 10 odstotkov Brglezovih volivcev je še neopredeljenih. Dobra tretjina volivcev Vladimirja Prebiliča, ki je v prvem krogu volitev prejel skoraj 11 odstotkov glasov, bo v drugem krogu glasovala za Logarja, prav toliko tudi za Pirc Musarjevo, četrtina Prebiličevih volivcev pa je še vedno neopredeljenih.

Večina volivcev Sabine Senčar, ki je v prvem krogu volitev zbrala skoraj šest odstotkov glasov, naj bi tokrat glasovala za Pirc Musarjevo. Od volivcev Janeza Ciglerja Kralja (4,4 odstotka v prvem krogu) lahko pričakuje do 10 odstotkov glasov, preostali se bodo preselili k Logarju. Obratno seveda velja za volivce Mihe Kordiša (2,8 odstotka) iz Levice, ki se bodo v celoti preselili k Pirc Musarjevi.

Žiga Živulović jr./Bobo

Za njen rezultat bodo pomembni še volivci, ki se prvega kroga volitev niso udeležili, tokrat pa se bodo odpravili na volišča, saj ima v tej strukturi ima prednost.

Za rezultat volitev bo najpomembnejša volilna udeležba. Nižja ko bo, bolj ugoden bi bil lahko rezultat za Logarja, saj se volivci SDS in NSi, ki mu zagotavljajo večino glasov, bolj zanesljivo udeležujejo volitev kot volivci levih in levosredinskih strank, ki bodo večinoma volili Pirc Musarjevo.

Anketni podatki kažejo, da bo volilna udeležba nižja od udeležbe v prvem krogu (51,74 odstotka), saj je prihod na volišča napovedalo 49,1 odstotka anketirancev. Pri volilni udeležbi, ki bi bila nižja od 42 odstotkov, bi lahko zmagal Logar, za katerega je v prvem krogu letošnjih predsedniških volitev glasovalo 296.000, za kandidata NSi Janeza Ciglerja Kralja pa dobrih 38.000 ljudi. Skupaj lahko torej Logar računa na okoli 330.000 glasov, za zmago pa mu jih ob enaki ali višji udeležbi, kot je bila pred petimi leti, manjka vsaj še 20.000.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord