Ljubljana bo v središču mesta dobila novo stolpnico s 23 nadstropji, poglejte, kako bo videti

19. 5. 2025, 13:00 | L. PA.

V stolpnici bo približno 290 stanovanj različnih velikosti – od enosobnih do večsobnih enot in penthouse-ov.

V Ljubljani se napoveduje nov arhitekturni mejnik – gradnja stanovanjske stavbe Nordika, ki jo načrtuje mednarodno podjetje Corwin v sodelovanju z norveškim arhitekturnim birojem Snøhetta. Projekt smo sicer pred časom že napovedovali, a je zdaj o njem znanih več informacij in še natančnejše vizualizacije.

Vizualne podobe kar 23-nadstropne stolpnice, umeščene na območje nekdanje tovarne Veletekstil ob Masarykovi ulici, tako razkrivajo sodobno urbano arhitekturo, ki se po besedah arhitektov poklanja dediščini Jožeta Plečnika. Gradnja naj bi se začela v letu 2026, zanimanje za stanovanja pa je že zdaj precejšnje, saj naj bi po njih povpraševalo več kot 2000 posameznikov.

corwin
Corwin

290 stanovanj različnih velikosti

Pri Snøhetti, biroju, ki je znan po prelomnih projektih po vsem svetu, so v arhitekturno zasnovo Nordike vključili prepoznavne elemente, ki združujejo nordijsko funkcionalnost z arhitekturnim značajem slovenske prestolnice. Projekt sicer nastaja v sodelovanju s slovenskimi strokovnjaki iz birojev Protim Ržišnik Perc in ELEA iC.

Grčija razburila turiste: divji kampisti gredo lahko tudi v zapor

Nordika bo ponudila približno 290 stanovanj različnih velikosti – od enosobnih do večsobnih enot in penthouse-ov. Zasnova temelji na načelih funkcionalnosti, prostorske učinkovitosti in kakovostne bivanjske izkušnje.

Velik poudarek je na naravni osvetlitvi, panoramskih razgledih in neposrednem dostopu do zunanjih površin, predvidene pa so tudi skupne strešne terase, ki bodo stanovalcem omogočale večjo povezanost in občutek skupnosti.

Morda vas zanima tudi:

Nova vloga Masarykove

Območje okoli Masarykove ulice doživlja postopno prenovo, pri čemer Nordika skupaj z Vilhario pomeni enega ključnih korakov v smeri sodobnejšega in bolj trajnostnega mestnega središča. Novi stolp bo umeščen v bližino prenovljene železniške in avtobusne postaje ter drugih prometnih vozlišč, kar bo stanovalcem omogočilo dobro dostopnost.

Trajnostni vidiki projekta vključujejo več kot 600 parkirnih mest za kolesa, zelene strehe, sisteme za zadrževanje deževnice ter uporabo sončnih panelov. Ti naj bi prispevali k zmanjšanju emisij in izboljšali bivalno udobje v notranjih prostorih.

Nordika je naslednji korak Corwinove urbanistične vizije, ki jo podjetje razvija vse od prihoda na slovenski trg leta 2017. Po soseski Kvartet in skoraj zaključenem poslovnem objektu Vilharia bo Nordika še en pomemben prispevek k prenovi osrednjega ljubljanskega mestnega območja. Podjetje za prihodnja leta načrtuje tudi preoblikovanje območij ob Linhartovi cesti in nekdanje Kolinske.

Kam na izlet, če imate le en prost dan? Pet lokacij, ki od Ljubljane niso oddaljene več kot eno uro